Święta, święta i już po. A kiedyś było 12 dni świąt. Angielska kolęda ‘Twelve days of Christmas’  (12 dni świąt Bożego Narodzenia),  bardzo popularna do dzisiaj, jest tego pozostałością. Święta zaczynały się w Boże Narodzenie, a kończyły 6 stycznia w Trzech Króli  – czyli po 12 daniach. Jest to najczęściej przerabiona kolęda na angielskich Christmas parties. Coś tam zawsze się znajdzie aktualnego i śmiesznego z  życia firmy, co da się włożyć w układankę, wyliczankę, od pierwszego dnia świąt do 12-go. Zasada taka sama, jak w wielu innych wyliczankach/grach takich na przykład jak ‘Old MacDonald had a farm’.  Nie znacie? To przyjdźcie na otwarte spotkanie potańcówkę w karnawale Klubu Seniora Złota Jesień w dniu 27 stycznia (poniedziałek), o godz. 18:30, 71 Judson Street, dolny poziom budynku Gminy 1-szej Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie. Wstęp tylko na pokrycie kosztów. Parking wolny. Zabawy, śpiewy i wspólne tańce do godz. 22-giej.

Niektórzy z nas pamiętają, że do szkoły się szło po feriach zimowych dopiero po święcie Trzech Króli (angielskie Epiphany). W komunistycznej Polsce zlikwidowano święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy, podobnie jak i święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja. Sejm przywrócił w roku 2011 święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy. Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja zostało przywrócone decyzją Sejmu w roku 1990. W niektórych rejonach Polski, od Trzech Króli chodzili po domach przebrani za trzech króli kolędnicy. Przynosili śpiew kolęd i radość – największą, jak nawet własna rodzina nie rozpoznała przebierańców. Wtedy kiedy Kanadyjczycy już zapomnieli o świętach, bo choinkę wyrzuca się już w Boxing Day, czyli nasz Drugi Dzień Świąt, my wchodzimy w ostatnią fazę Bożego Narodzenia, a prawosławni i greko-katolicy zaczynają dopiero w tym dniu świętować Boże Narodzenie.

Nasza choinka może spokojnie z nami mieszkać, aż do Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2-go lutego, i do tego czasu śpiewa się kolędy, i jest to okres kiedy odbywają się polskie organizacyjne Opłatki. Dopiero od dnia Trzech Króli śpiewa się kolędy o królach takich jak ‘Mędrcy świata monarchowie’, czy ‘Trzej królowie jadą z wielką paradą’. Obecnie znów w Polsce Święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy, tak jak i w wielu innych krajach chrześcijańskich. Coraz bardziej popularne stają się także w Polsce orszaki Trzech Króli. Tradycja orszaków, popularna w wielu krajach europejskich, zaczęła się przyjmować i w Polsce. Szczególnie od roku 2009, kiedy to powstała specjalna fundacja orszaków Trzech Króli. Obecnie przez wiele miejscowości w Polsce maszeruje taki orszak. Ku zgrozie lewaków. Tego miało nie być! A ten zwyczaj jest przecież ważny i zgodny z naszymi wartościami narodowymi  takimi jak otwartość i tolerancja. No i przede wszystkim ciekawość świata – bo kim tak naprawdę byli ci królowie mędrcy? Taki orszak Trzech Króli jest bardzo otwarty, bo przyjmuje mędrców z innych krajów, którzy przebywają długą drogę, wiedzeni Gwiazdą Betlejemską, aby złożyć hołd i dary nowo narodzonemu Jezusowi. Czyli królowie wierzą w ten przepowiadany cud, bo zaufali Gwieździe Betlejemskiej. Nikt dokładnie nie wie ilu było mędrców, wiadomo jednak, że złożyli w darze Dzieciąteczku mirę, kadzidło i złoto.  I my zaufajmy Gwieździe Betlejemskiej, która zawiodła nas w miejsce narodzenia Jezusa, i obdarzmy go naszymi darami w postaci podziękowań za poprzedni rok, i z nadzieją, że Łaska Boża poprowadzi nasze ziemskie działania w dobrym dla nas i naszego kraju kierunku.