Lekarz z miasta Wuhan w środkowych Chinach, który w grudniu ostrzegał kolegów po fachu przed epidemią wywołującego zapalenie płuc koronawirusa i został za to pouczony przez policję, zmarł z powodu zakażenia wirusem – przekazały chińskie media.

Okulista Li Wenliang pracował w jednym ze szpitali w Wuhanie, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii koronawirusa. W swoim ostatnim wpisie w sieci społecznościowej Weibo 1 lutego poinformował, że stwierdzono u niego zakażenie.

W czwartek wieczorem Li zmarł w szpitalu w wyniku zapalenia płuc wywołanego nowym koronawirusem – podał w internecie dziennik „Huanqiu Shibao”, powołując się na niewymienione z nazwisk źródła.

Do północy ze środy na czwartek zakażenie koronawirusem 2019-nCoV potwierdzono w Chinach kontynentalnych u 28 tys. osób, a 563 zmarły; tylko w środę zmarły 73 osoby – przekazała państwowa komisja zdrowia. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL oraz do ok. 25 innych krajów. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano jak dotąd dwa zgony: na Filipinach i w Hongkongu.

Tymczasem z Wuhan repatriowano w czwartek setki Kanadyjczyków; na pokładzie wyczarterowanego samolotu znajdowało się  176 pasażerów.

Na wstępnym manifeście  było 211 osób. W wywiadzie dla Power & Politics CBC News Network , minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała, że ​​możliwe jest, że niektórym z 18 osób, które ostatecznie nie weszły na pokład, zakazano wstępu ponieważ wykazywały objawy choroby.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister spraw zagranicznych François-Philippe Champagne powiedział, że kanadyjski samolot ma przylecieć do Trenton Ont. w piątek rano po międzylądowaniu w Vancouver.

Drugi wyczarterowany samolot z pozostałymi Kanadyjczykami odleci z Wuhan w poniedziałek, powiedział Champagne.

 

Repatriowanym towarzyszą w samolocie pracownicy kanadyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej i zdrowia publicznego mają natychmiast izolować każdego, kto podczas lotu okaże objawy zachorowania.

Powracający pasażerowie z obu lotów będą podlegać kwarantannie przez 14 dni w bazie w Trenton.

 

W Kanadzie odnotowano pięć potwierdzonych przypadków koronowirusa – trzy w Ontario i dwa w Kolumbii Brytyjskiej – a urzędnicy zdrowia publicznego twierdzą, że ryzyko zachorowania dla Kanadyjczyków pozostaje niskie.

Za PAP CBC