Chińscy naukowcy znajdują aktywne koronawirusy w próbkach kału
ofiar co może tłumaczyć gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa na wycieczkowcu Diamond Princess

Wskazuje to na drogę kałowo-ustną koronawirusa, co może być przyczyną wybuchów na statkach wycieczkowych o intensywności często obserwowanej w przypadku norowirusa wywołującego zapalenie żołądka, który również rozprzestrzenia się wzdłuż tej ścieżki. Potwierdzono ponad 600 zakażeń Covid-19 wśród pasażerów i załogi na pokładzie Diamentowej Księżniczki, statku poddanego kwarantannie przez dwa tygodnie w Jokohamie w Japonii.

„Ten wirus ma wiele dróg przenoszenia, co może częściowo wyjaśnić” jego gwałtowne rozprzestrzenianie się, twierdzi Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.
Agencja zaleca wzmocnienie środków sanitarnych i higienicznych, aby zapobiec przenoszeniu kału do jamy ustnej na obszarach epidemicznych. Należą do nich picie przegotowanej wody, unikanie jedzenia surowej żywności, wdrażanie oddzielnych systemów posiłków, częste mycie rąk, dezynfekcja toalet oraz zapobieganie zanieczyszczeniu wody i żywności stolcem pacjenta.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wymazy z odbytnicy mogą wykryć wirusa wywołującego zapalenie płuc u chorych, nawet gdy konwencjonalne testy ustne są negatywne, twierdzą lekarze w szpitalu w Wuhan.

Nowy koronawirus podobny do SARS został znaleziony w wymazach z jamy ustnej i odbytu oraz krwi – co wskazuje, że zarażeni pacjenci mogą przerzucić patogen drogą oddechową, kałowo-ustną lub z płynami ustrojowymi.

Naukowcy wykazali, że obecna strategia wykrywania wirusowego RNA w wymazach z jamy ustnej stosowana do diagnozowania przypadków Covid-19 „nie jest doskonała”. Zauważyli , że wirusa może przenosić się do jelita we wczesnym lub późnym stadium choroby i że należy rozważyć badanie krwi na obecność przeciwciał, aby lepiej zrozumieć wzorce infekcji.