Podczas ostatniego weekendu odnotowano we Włoszech lawinowy wzrost liczby zachorowań na koronawirus COVID-19. Liczba chorych stale rośnie. Na stronie Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie możemy przeczytać: „(…)W dniu dzisiejszym (niedziela 23 lutego) zostały odwołane wszystkie imprezy sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. W Lombardii zawieszono do 2 marca zajęcia na 14 uczelniach wyższych. Zajęcia zostały również odwołane na uczelniach wyższych w regionie Wenecji Euganejskiej. Zapowiedziano także zamknięcie wszystkich szkół w Mediolanie pomiędzy 24 a 29 lutego br.”.

Jeszcze kilka dni temu organizatorzy Globalnego Zjazdu Polonii omawiali z Konsulatem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie oraz Ambasadą RP w Rzymie szczegóły organizacji tego wydarzenia. To właśnie w Mediolanie miał się odbyć Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. W dniach 27 – 29 lutego 2020 r. Mediolan, miał być miejscem spotkania Polonii z całego globu, miejscem, w którym odbywa się polsko-włoski kongres gospodarczy. Ze względu na panujący we Włoszech koronawirus, wydarzenie odbędzie się 25-27 czerwca 2020 r.

Opis Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii MEDIOLAN
Jedną z 8 odsłon Kongresu 60 Milionów, był zaplanowany w dniach 27 – 29 lutego 2020 r. Globalny Zjazd Polonii w Mediolanie.

Patronem Honorowym mediolańskiej edycji Kongresu jest Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

Wybór Mediolanu na gospodarza pierwszej włoskiej edycji Kongresu jest nieprzypadkowy. Miasto jest stolicą Lombardii, najbogatszego regionu we Włoszech, który odpowiada za 1/5 włoskiego PKB i jest piątym najbogatszym regionem w Unii Europejskiej. W 2016 r. na 1000 mieszkańców przypadało 74 przedsiębiorstwa, co jest jednym z najwyższych wskaźników przedsiębiorczości w Europie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Organizatorzy starają się, aby każda z edycji Kongresu korespondowała
z profilem miasta goszczącego, dlatego też edycja mediolańska miała być silnie sprofilowana biznesowo, także w wymiarze współpracy regionalnej. W trakcie paneli dyskusyjnych miały być poruszone tematy związane z cyfryzacją przemysłu, innowacjami, rozwojem sztucznej inteligencji oraz turystyką i medycyną. Planowane było również wydarzenie towarzyszące – wyjazd narciarski do jednego z włoskich kurortów.
Gośćmi wydarzenia mieli być m.in.: Ambasador Anna Maria Anders, Jan Dziedziczak – Secretary of State at the Ministry of Foreign Affairs, Marco Lupo – President of Leonardo Poland sp. z o.o., Pierro Cannas – Prezes Włoskiej Izby Handlowej w Polsce, Roberto Garavaglia – Senior Vice President Strategy & Innovation, Pier Luigi Lazzereschi – Business Development Manager Europe, EU and NATO – Leonardo, Adrianna Siennicka -Consul of the Republic of Poland, Stefan Malczewski członek zarządu PLL LOT.
Obecnie Globalny Zjazd Polonii został odwołany. Organizatorzy wskazują nową datę wydarzenia: 26 – 28 czerwca br.

Inicjatywa Globalnego Zjazdu Polonii:
Ideą Kongresu 60 milionów – Globalnego Zjazdu Polonii jest integracja Polonii z całego świata. Nazwa Kongresu koresponduje z ogólną liczbą żyjących na świecie Polaków.
Intencją, która przyświeca organizatorom Kongresu jest stworzenie międzynarodowej płaszczyzny współpracy biznesowej pomiędzy Polakami z rodzimego kraju oraz Polonią z różnych zakątków globu.
Inicjatywa Globalnego Zjazdu Polonii cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że z roku na rok rośnie w siłę. W roku 2018 odbyło się trzy edycje Kongresu 60 Milionów, W 2019 r. kolejnych 6, a na 2020 rok zaplanowano 8 odsłon tego wydarzenia, m.in. w Mediolanie.
Skala wydarzenia jest tak duża, ponieważ kongres faktycznie spełnia funkcję integracji środowisk polonijnych i ma konkretne przełożenie na podejmowanie biznesowej współpracy.
Dzięki Kongresowi 60 Milionów podpisano partnerstwo dwóch regionów – Podkarpacia i Nevady, rozpoczęto działania mające na celu ekspansję polskich firm na rynek amerykańskich, kilku delegatów Stanów Zjednoczonych przyjechało do Polski w celu podjęcia tu nowych inwestycji gospodarczych, powstała inicjatywa utworzenie morskiego połączenia do transportu towarów między polskimi portami i portami na Florydzie. Podczas wizyty w Buffalo przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu oraz urzędnicy wysokiego szczebla z międzynarodowego lotniska w Buffalo/Niagara omawiali uruchomienie bezpośrednich lotów LOT-u z Buffalo do Polski. To tylko niektóre przykłady podjętej dzięki kongresowi międzynarodowej współpracy.

Globalny Zjazd Polonii podczas swych minionych edycji zgromadził prawie 2000 uczestników, w panelach dyskusyjnych wzięło udział ponad 350 prelegentów. Wydarzenie gromadzi liderów wielu aktywnych środowisk politycznych, biznesowych i polonijnych. Warto wymienić chociażby: amerykańskiego kongresmana Briana Higginsa, nowojorskiego senatora Timmothiego Kennediego, światowej sławy dziennikarkę Ritę Cosby, parlamentarzystę Rządu Wielkiej Brytanii Daniela Kawczyńskiego, dyplomatę amerykańskiego Departamentu Stanu Thadeussa Kontka, globalnego kierownika działu audytu grupy Citigroup Piotra Łacka, Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, konsuli honorowych Blankę Rosenstiel z Miami, Johna Petkusa z Las Vegas, i Darka Barcikowskiego z New Britain jak również przedstawicieli naszych ministerstw: Annę Marię Anders, Jerzego Kwiecińskiego, Tadeusza Kościńskiego, Adama Hamryszczaka czy Konsula RP w Nowym Jorku Pana Macieja Golubiewskiego.
Szczegóły na: www.60mln.com