„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą.

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w Szkole Polskiej w Toronto koncentrowały się na popularyzacji języka polskiego oraz wskazywaniu jego bogactwa. Biblioteka  szkolna  przygotowała szereg akcji mających na celu włączenie wszystkich uczniów w obchody Dnia Języka Polskiego. Dla młodszej grupy wiekowej przygotowano  ciekawe lekcje biblioteczne, które poprowadziła pani Katarzyna Szubert z Toronto Public Library. Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej wzięli udział w przeróżnych ćwiczeniach językowych  powtarzając  gramatykę języka polskiego. Dużą popularnością cieszył się konkurs na przebranie za ulubionego bohatera literackiego, w którym uczniowie zaprezentowali wspaniałą znajomość literatury i oczytanie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Starsze klasy szkoły podstawowej oraz klasy licealne uczestniczyły w prezentacji przygotowanej przez klasę  b LO na temat historii i znaczenia obchodów DJO. Ponadto, młodzież z entuzjazmem wzięła udział w zmaganiach z łamańcami językowymi. Uczniowie dokonywali  z humorem samooceny swoich wyników; najtrudniejszym „do pokonania” z łamańców językowych okazało się  zdanie: “Rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca”. Do wspólnej zabawy edukacyjnej zaproszono rodziców. Dla wszystkich przygotowano wystawę słowników i encyklopedii znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej. Tego dnia odbyła się także VI edycja szkolnego konkursu recytatorskiego pt. „Czarowanie słowem”, który przygotowała i poprowadziła pani Agnieszka Lepla.

Do rywalizacji na najlepszą interpretację wiersza stanęli uczniowie wyłonieni we wcześniej przeprowadzonych eliminacjach klasowych. Recytujących, podzielonych na cztery grupy wiekowe, oceniało jury w składzie: pani Bożena Kulikowska, pani Lidia Łęcka i pani Grażyna Styczeń.

Uczestnicy zaprezentowali różnorodny repertuar poetycki i wysoki poziom recytatorski. Konkurs skierowany był do wszystkich grup wiekowych.  Zwycięzcy otrzymają nagrody i dyplomy podczas nagrody i dyplomy  30 maja, br.  podczas  uroczystości „Wieczoru Laureatów”. Jednym z najważniejszych zadań naszej szkoły jest kształcenie umiejętności posługiwania się językiem polskim, w tym dbałość o wzbogacanie zasobu słownictwa uczniów. Mamy nadzieję, że przeprowadzone akcje doskonale wkomponowały się w to zadanie.

Sylwia Krupa

kierownik

Szkoła Polska