Rezerwa Federalna zaskoczyła inwestorów i we wtorek zadecydowała się na obniżkę stóp procentowych. Bezpośrednią przyczyną są  potencjalne skutki epidemii koronawirusa.

Na niezaplanowanym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych z 1,50-1,75 proc. do 1,00 – 1,25 proc.

Decyzja ta zapadła dwa tygodnie przed regularnym posiedzeniem Fedu, na którym inwestorzy spodziewali się cięcia – tego typu ruchy poza wcześniej ogłoszonym kalendarzem przywołują na myśl wydarzenia z czasów wybuchu kryzysu. Niezapowiedziana obniżka była najgłębsza od jesieni 2008 r. Jednocześnie był to dopiero dziewiąty w historii Rezerwy Federalnej przypadek zmiany stóp procentowych poza regularnym harmonogramem posiedzeń.

Na ruch Fedu zareagowały globalne rynki. Wyraźnie drożało złoto (2,25 proc.), tanieje zaś dolar amerykański – EUR/USD rósł o 0,6 proc. do 3,85 dolara, co przekładało się na spadek kursu EUR/PLN do 3,85 zł.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rezerwa Federalna nie jest pierwszym bankiem centralnym, który zdecydował się na cięcie stóp w związku z koronawirusem. O obniżce stóp poinformował Bank Rezerw Australii.

i