7 marca 2020 r.
Moi drodzy wierni Archidiecezji Toronto, – czytamy w oficjalnym liście
pragnę przekazać wam dalsze informacje na temat naszej reakcji, jako wspólnoty chrześcijańskiej, na szybko zmieniającą się sytuację pandemii COVID-19. Dziś premier Ontario ogłosił stan wyjątkowy.

(…)
Zachęcam wszystkich kapłanów, aby organizowali członków swojej parafii, aby pomagali osobom odizolowanym i szczególnie narażonym, szczególnie osobom starszym, zawsze postępując zgodnie z zaleceniami organów ds. zdrowia .

Na czas trwania nadzwyczajnych środków ochrony zdrowia postanawiam, aby we wszystkich parafiach, misjach i duszpasterstwach w całej Archidiecezji Toronto zostały wprowadzone następujące zasady:

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Msza św. – (…) polecam, aby wszystkie Msze św.publiczne zostały odwołane,
zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Kościoły będą dostępne na indywidualną prywatną
modlitwę. Kapłani archidiecezji odprawiać będą codziennie Mszę św. w intencji
wiernych.
Wierni będą mogli oglądać, za pośrednictwem transmisji na żywo, mszę św., która będzie odprawiana codziennie o godz. 7:30 w Bazylice Katedralnej św. Michała, po której nastąpi Anioł Pański i Różaniec. (…)
Ta Msza, Różaniec i Anioł Pański będą również dostępne na kanale YouTube Archidiecezji w Toronto dla tych, którzy nie mogą dołączyć o 7:30. Msze i modlitwy będą odprawiane w
intencji wszystkich, gdy przechodzimy przez te trudne czasy. Ponadto Msza będzie transmitowana codziennie w Salt & Light Catholic Media Foundation, VisionTV (Daily TV Mass) i EWTN.
(…) Nic nie zastąpi osobistego uczestnictwa w Najświętszej Ofierze Mszy, która jest źródłem i szczytem naszego życia w Chrystusie, i modlimy się o czas, w którym będzie to znowu ogólnie dostępne.
Ważne jest, aby uważnie przestrzegać przepisów władz ds. zdrowia, ale także istotne jest,
aby nasze życie duchowe zostało umocnione jeszcze bardziej podczas tego kryzysu. W tym momencie, gdy przypomina się nam kruchość życia i naszą własną śmiertelność, jesteśmy wezwani do pogłębiania do naszych duchowych podstaw.
Zachęcam wszystkich ludzi, którzy pozostają w domu i którzy są odcięci od regularnych kontaktów społecznych do modlitwy – do odmawiania Różańca, do czytania Pisma Świętego i do modlitwy za tych, którzy najbardziej cierpią w tym kryzysie.

Powinniśmy również modlić się za pracowników służby zdrowia i innych, którzy walczą z tą
pandemią na pierwszej linii frontu.

Chrzest – w tej chwili wspólne obchody chrztu są niedozwolone. Chrzest indywidualny
jest dozwolony w najbliższej rodzinie i zgodnie z przepisami ustanowionymi przez
władze służby zdrowia .

Pierwsza Komunia Święta, Pierwsze Spowiedź św. i Bierzmowanie zostają przełożone na czas gdy minie zagrożenie.

Sakrament Pojednania – Wspólne celebrowanie Sakramentu Pojednania
jest w tej chwili niedozwolone. Wszyscy, którzy chcą przyjąć sakrament, powinni skontaktować się z księdzem.
Sakrament należy sprawować nie w konfesjonale, ale w innym miejscu, w którym
można zapewnić poufność i zachować odległość wymaganą przez urzędników służby zdrowia.

Małżeństwo – Małżeństwa bez Mszy św. mogą mieć miejsce z najbliższymi członkami rodziny, pod warunkiem, że przestrzegają przepisów ustanowionych przez władze służby zdrowia. (…)
Przygotowanie małżeństwa jest bardzo ważne. Jednak w tym czasie zajęcia przygotowujące do małżeństwa są odwołane, a księża muszą zapewnić odpowiednie przygotowanie poszczególnych par do małżeństwa.

Wizyty w domach chorych   powinny być kontynuowane tak długo, jak to możliwe. Jak wcześniej informowano, odwiedzający duchowni i wolontariusze powinni kierować się wskazówkami placówek opieki zdrowotnej.

Pogrzeby – Uroczystości pogrzebowe odbywać  się będą z najbliższą rodziną na cmentarzu. W tej chwili nie będzie Mszy żałobnej , ale zachęcamy do odprawienia Mszy pogrzebowej w późniejszym terminie, kiedy będzie to możliwe.

Spotkania i wydarzenia parafialne są w tej chwili odwołane.

(…)
Jeszcze raz modlimy się za tych, którzy cierpią i za tych, którzy opiekują się chorymi. W
tym roku podczas Wielkiego Postu mamy do czynienia z wieloma wyzwaniami. Polecamy je modlitwie i szukamy okazji, aby być twarzą Jezusa dla wszystkich, których spotykamy. Niech Bóg nadal
was błogosławi .
W Chrystusie,
Thomas Cardinal Collins
Arcybiskup Toronto