Kanada wezwała wolontariuszy do wsparcia pracowników opieki zdrowotnej na pierwszej linii i zaoferowała zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin rezerwistom wojska, poinformował w niedzielę premier Justin Trudeau codziennej konferencji.

„Do was, którzy macie odpowiednie umiejętności, którzy chcecie pomóc naszym pracownikom pierwszej linii, mówię, czekamy na was” – mówił Trudeau.

Health Canada ma stworzyć „spis wyspecjalizowanych wolontariuszy”, z którego to zasobu mogłyby korzystać prowincje i terytoria, a niektóre z prac mogą obejmować tracking przypadków COVID-19 i monitorowanie kontaktów.

Trudeau powiedział również, że rezerwiści  kanadyjskich siłach zbrojnych (CAF) będą mieli zaoferowaną w nadchodzących miesiącach, pracę z taką samą płacą i świadczeniami jak etatowi wojskowi.

Zgłoszenia wolontariuszy będą przyjmowane co najmniej do 24 kwietnia, podczas gdy z rezerwistami w całym kraju rząd kanadyjski skontaktuje się bezpośrednio.

Trudeau ogłosiło również szczegóły dotyczące   pomocy dla tych, którzy stracili pracę w związku z COVID-19 w wysokości 2000 dol.miesięcznie.

W ubiegłym tygodniu rząd federalny ogłosił, że co najmniej 2,1 miliona Kanadyjczyków, którzy złożyli wniosek o świadczenia z ubezpieczenia pracowniczego od 15 marca, zostanie przeniesionych do nowego świadczenia CERB, potencjalnie zwiększając wypłaty dla niektórych odbiorców EI lub zmniejszając je dla osób otrzymujących maksymalną kwotę ubezpieczenia – 573 dol. – do 500 dol. tygodniowo.

W sobotę Trudeau zapowiedział też, że „miliony” masek medycznych przylecą z Chin do Kanady w ciągu 48 godzin.