Dr Lawrence Loh, tymczasowy oficer medyczny regionu, ostrzegł, że fala zachorowań na koronawirusa w Peel dopiero się zaczyna.

„To tydzień, w którym pandemia u nas wybuchnie”, powiedział Loh podczas spotkania regionalnego w czwartek rano (9 kwietnia).

Loh poinformował, że w zakładach opieki długoterminowej w całym regionie odnotowano 684 przypadki COVID-19, dziewięć zgonów i pięć ognisk epidemicznych.

„Obraz pogorszy się, zanim chmury zaczną się rozjaśniać” – powiedział Loh. „Nasza liczba (COVID-19) stale rośnie.”

Loh opisał koronawirusa jako „wielkiego nowego udawacza”, który udaje zwykłe przeziębienie. Ale choroba rozprzestrzenia się bardzo łatwo jest bardzo zakaźna. W zdecydowanej większości przypadków objawy ustąpią. Ale w 10 procentach przypadków pacjenci z COVID-19 wymagają tlenu, a pięć procent wymaga intensywnej opieki.

„Prosimy o przestrzeganie przepisów dotyczących zamykania” – powiedział Loh. „Nawet jeśli jesteś niezbędnym biznesem, dobrym pomysłem jest zamknięcie”.

Radna Mississaugi Carolyn Parrish wezwała do wprowadzenia przepisów uniemożliwiających pracownikom opieki długoterminowej zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin pracy w szeregu domów i przenoszeniu wirusów do różnych obiektów.

Crombie powiedział, że miasto Mississauga podjęło pewne trudne kroki, w tym odwołując imprezy i zamykając parki – w tym japoński Park Kariya podczas sezonu kwitnienia wiśni.