Na niektórych Kanadyjczyków izolacja związana z pandemią koronawirusa działa inspirująco. Zaczynają pojawiać się pomysły na rozpoczęcie własnej działalności biznesowej z domu. Warto przy tym pamiętać, co da się odliczyć od dochodu lub na jakie zwolnienia podatkowe przy takim modelu zatrudnienia można liczyć. Canada Revenue Agency uznaje kilka odliczeń, jeśli oczywiście zostaną odpowiednio udokumentowane.

  1. Koszty rozpoczęcia działalności – materiały biurowe czy inne rzeczy potrzebne do rozkręcenia firmy w domu mogły być kupione wcześniej – podlegają odliczeniu, jeśli było to w roku rozpoczęcia działalności biznesowej.
  2. Materiały biurowe – czyli to, co się zużywa i czego używa się w biurze na co dzień: papier, długopisy, ołówki, wkłady do drukarek. Większe rzeczy, używane przez dłuższy czas, takie jak komputery czy biurka, są uznawane za środki trwałe i mogą być odpisywane częściowo przez kilka lat, według wytycznych CRA.
  3. Materiały podstawowe służące do wytwarzania towarów lub świadczenia usług – takie jak drewno, materiały tekstylne, metal, farba, cukier, mąka – to wszystko można odliczyć od dochodu.
  4. Wydatki z tytułu “używania domu” – można odliczyć część kosztów związanych z utrzymaniem domu w części proporcjonalnej do powierzchni biura w stosunku do powierzchni całkowitej nieruchomości. Jeśli biuro zajmuje 20 proc. powierzchni domu, można odliczyć 20 proc. np. kosztów ogrzewania, prądu, ubezpieczenia domu, czynszu lub rat kredytu. Jeśli jednak dana powierzchnia w dzień jest wykorzystywana jako biuro, a w nocy jako sypialnia, odliczenie powinno być pomniejszone o połowę.
  5. Naprawy – można odliczyć koszty napraw wykonywanych w domu, przy czym jeśli wynajmujemy do tego podwykonawcę, możemy bazować na wystawionym przez niego rachunku. Jeśli remontujemy lub naprawiamy sami, odliczamy tylko materiały bez robocizny.
  6. Wynagrodzenia – jeśli domowy przedsiębiorca płaci komuś, kto ma swój wkład w generowaniu dochodu przez firmę, taką pensję można odliczyć. Dotyczy to również członków rodziny.
  7. Rachunki za telefon – można odliczyć rachunki za telefon stacjonarny i komórkowy, należy jednak wykazać, że są używane w celach biznesowych (jeśli także w prywatnych, można odliczyć część kwoty). Pewnym rozwiązaniem jest posiadanie jednego telefonu na użytek domowy, a drugiego na firmę.
  8. Koszty używania samochodu – podobnie jak z “używaniem domu”, także używanie samochodu można odliczyć od dochodu. Należy jednak wiedzieć, ile kilometrów rocznie przejeżdża się na użytek biznesowy, a ile na prywatny. Wtedy można odliczyć odpowiednią część opłat leasingowych, ubezpieczenia, kosztów wymiany oleju, napraw czy rejestracji. Trzeba jednak prowadzić rejestr kilometrów przejechanych w celach biznesowych. CRA prosi o takie zestawienia.

Domowym przedsiębiorcom opłaca się przede wszystkim systematyczność i dyscyplina. Warto na bieżąco zbierać rachunki i zapisywać koszty, które potem będą brane pod uwagę podczas rozliczania podatku. Można sobie zaoszczędzić wiele stresu w kolejnym roku.