Engelgard donosi na swej stronie na Facebooku:

Rektor zasłużonego dla Polski Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu powołał “komisję”, która ma zbadać przypadki antysemityzmu kadry i studentów przed wojną. To typowe dla lewactwa naszych czasów – “ofiarą” tej komisji może paść całe grono uczonych zasłużonych dla Polski, bo ich ówczesne przekonania i postawy, nie pasują do dzisiejszych wzorców. Nie ulega wątpliwości, że będzie to sąd nad “endeckim” Poznaniem, rządzonym obecnie przez “tęczowych”. Oto komunikat rektora:

“Pragnę poinformować, że 4 października 2019 roku powołałem Komisję ds. badania przypadków prześladowania osób pochodzenia żydowskiego na Uniwersytecie Poznańskim w latach przed II wojną światową.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obchody 100-lecia istnienia Uniwersytetu w Poznaniu były świętem, przy okazji którego szczyciliśmy się doniosłymi i chwalebnymi wydarzeniami w dziejach naszej Alma Mater. Badania prowadzone z tej okazji nad historią Uniwersytetu pokazały jednak, że zdarzały się w jego przeszłości także i trudne oraz haniebne momenty. W początkach istnienia uczelni taką ciemną, niezbadaną dotąd kartą dziejów Uniwersytetu Poznańskiego był antysemityzm części studentów i części kadry profesorskiej. Chcąc dać świadectwo prawdzie, postanowiłem zainicjować badania nad tą kwestią”.