– Karta Rodziny to moje zobowiązanie, którego jako prezydent teraz i przez następne 5 lat będę ściśle przestrzegać – zadeklarował prezydent Andrzej Duda.

Ubiegający się o reelekcję Duda podpisał w środę Kartę Rodziny. Jako jedno ze zobowiązań zawartych w karcie wymienił zachowanie obniżonego wieku emerytalnego.

Zadeklarował też utrzymanie programów społecznych dla seniorów, w tym 13. emerytury, darmowych leków dla osób po 75 roku życia, programu “Opieka 75+”. “To także przygotowywany program centrów ochrony zdrowia dedykowanych dla seniorów, specjalistycznej, kompleksowej opieki medycznej nad seniorami, to także wstępnie złożona przez rząd obietnica 14. emerytury. Będę czynił wszystko, żeby została dotrzymana” – oświadczył.

W ramach Karty Rodziny prezydent wyliczył też pomoc dla rodziców samotnie wychowujących dzieci, poprawę funkcjonowania funduszu alimentacyjnego, wyższe kary za przemoc w rodzinie, a także programy walki z uzależnieniami u osób nieletnich i wzmocnienie ochrony dzieci przed pornografią.

Prezydent mówił też o znaczeniu prorodzinnych rozwiązań na rynku pracy. Jak podkreślił, posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciwko rozwojowi zawodowemu zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dodał, że jest “absolutnym zwolennikiem równouprawnienia płci”, w tym równości zarobków i możliwości rozwoju zawodowego kobiet i mężczyzn. “Rynek nie może przeciwdziałać rozwojowi zawodowemu kobiety” – stwierdził prezydent.

Dodał, że rodzina stanowi podstawową wartość państwa. “Rodzina wymaga szczególnej ochrony i szczególnego wsparcia ze strony państwa, a rodzice są tymi członkami społeczności, które poprzez wychowanie dzieci przyczyniają się do rozwoju Rzeczypospolitej. (…) Obiecuję, że będę się starał ich wspierać i chronić przed niebezpieczeństwami. To jako prezydent i kandydat na prezydenta w
następnej kadencji poprzez tę kartę gwarantuję” – zaznaczył Andrzej Duda.

Źródło: PAP