Okazuje się, że pandemia Covid-19 prowadzi do “nowej normalności” nie tylko w sferze gospodarki czy handlu; czy bezpiecznie jest “uprawiać seks”, lub być z kimś nowym podczas COVID-19? – wyjaśnia Dr Demetre Daskalakis, ekspert od chorób zakaźnych i zastępca komisarza w Departamencie Zdrowia i Higieny Psychicznej w Nowym Jorku.

„COVID-19 nie jest typową infekcją przenoszoną drogą płciową. W rzeczywistości dosłownie odwraca sytuację do góry nogami, ponieważ zwykle myślimy o chorobach przenoszonych drogą płciową jako o czymś od pasa w dół, zaś tutaj  martwimy się od szyi do góry ”.

Służby zdrowia publicznego zaczynają obecnie publikować zalecenia dotyczące tego, jak wygląda bezpieczny  seks podczas COVID-19, bo  model oparty na abstynencji jest zazwyczaj bardzo nieskuteczny”, tłumaczy Daskalakis.

Jessica Wood, specjalistka ds. badań w kanadyjskiej Radzie ds. Informacji i Edukacji Seksualnej, uważa również, że szczegółowe informacje są ważne, aby ludzie mogli ocenić, jakie ryzyko są skłonni zaakceptować. „Czy mieszkam sam? Czy mój partner mieszka sam? Czy chodzi tylko o nas dwoje, czy też mieszkamy ze współlokatorami? Czy mieszkamy ze starzejącymi się rodzicami?

Ważne jest również, aby rozważyć, czy któryś z partnerów mieszka w obszarze, w którym istnieje duża liczba przypadków.

Badacze  zgadzają się, że wcześniejsze infekcje COVID-19 nie oznaczają, że ktoś  uzyskuje odporność na wirusa.

Eksperci mówią, że najlepszym sposobem na nawiązanie kontaktu seksualnego z osobami spoza gospodarstwa domowego  jest przemyślenie tradycyjnego podejścia do zalotów – a to obejmuje wyeliminowanie całowania, ważne jest też stosowanie masek na twarz, aby zapobiec możliwemu przenoszeniu kropelek…

Carlyle Jansen, terapeutka seksualna z Toronto i właścicielka sklepu Good For Her, mówi, że zabawki erotyczne zdalnie sterowane przy pomocy aplikacji na smartfonie   mogą być opcją dla par podczas pandemii…