YouTube skasowało filmy o szachach Chorwata Antonio Radicia, najpopularniejszego szachowego youtubera świata, za używanie zwrotów “biały kontra czarny” i odwrotnie! Odwołanie zostało odrzucone – poinformował Radosław Jedynak, prezes Polskiego Związku Szachowego. Antonio Radić, występujący pod nickiem “agadmator”, posiada na YouTubie ponad 700 tysięcy subskrypcji. O tym, że filmy na kanale Radicia zostały skasowane, poinformował prezes Polskiego Związku Szachowego Radosław Jedynak.

Do sprawy odniósł się też Radić. – Nadal nie mogę zrozumieć tej decyzji – powiedział Chorwat, który dodał, że nie wie też, co się stanie z resztą jego filmów, bo praktycznie w każdym z nich w kontekście szachów używa zwrotów “biały” i “czarny”.

Wiele wskazuje na to, że algorytm YouTube’a usunął filmy Radicia tylko ze względu na to, że zawierały one określenia, które w ostatnim czasie pobudzały do dyskusji. Były one jednak użyte w zupełnie innym kontekście, co sprawia, że cała sytuacja staje się dość groteskowa.

 

za sport.pl