„Wielka Trójka” operatorów telekomunikacyjnych uruchomiło w tym roku w dużych miastach sieć piątej generacji – 5G. W sprzedaży właśnie pojawiło się kilka smartfonów, np. seria S20 Samsunga, które umożliwiają korzystanie z tego dobrodziejstwa. Do końca nie wiadomo, jakie możliwości daje sieć 5G, a eksperci dodają, że dopiero za kilka lat zrozumiemy jej potencjał.

Catherine Rosenberg z University of Waterloo mówi, że ze względów marketingowych każdy teraz mówi o sieci 5G i próbuje sobie zabezpieczyć miejsce w tej sieci, ale w pełni rozwinięta 5G to raczej dalsza niż bliższa przyszłość. Korzystanie z zaawansowanych funkcji wymaga od operatorów wykupienia licencji na określone częstotliwości, a Ottawa odroczyła proces licencjonowania o co najmniej pół roku.

W międzyczasie operatorzy uruchomili sieć 5G w niektórych dużych miastach, ale pokrycie może być niepewne, jako że nie wszystkie wieże transmisyjne są wyposażone w odpowiednie nadajniki. Autonomiczne pojazdy i zdalne operacje chirurgiczne, przedstawiane jako flagowe przykłady wykorzystywania sieci 5G, wciąż pozostają w sferze marzeń.