W sytuacji, gdy liczba przypadków przedawkowania narkotyków rośnie, dwóch lekarzy apeluje o dekryminalizację narkotyków, która ich zdaniem będzie najlepszym narzędziem prewencji. Dr Keith Ahmad, lekarz zajmujący się uzależnieniami w Vancouver, mówi, że nie można zdać się tylko na lekarzy. Rząd powinien w końcu zająć się regulacją rynku.

Lekarze z Kolumbii Brytyjskiej w marcu uzyskali możliwość przepisywania metadonu czy hydromorfonu niektórym pacjentom, by zapobiegać przedawkowaniom, zwłaszcza w okresie pandemii. Do czerwca dostęp do opioidów na receptę miało dostęp ponad 1300 osób. Mimo to maj i czerwiec były rekordowe pod względem zgonów z powodu przedawkowania narkotyków. W czerwcu w Kolumbii Brytyjskiej stwierdzono 175 zgonów, a w maju – 171. W Ontario natomiast w okresie od marca do maja liczba przypadków śmiertelnych wzrosła o 25 proc.

Dekryminalizacji narkotyków na własny użytek domagają się m.in. główna lekarz Kolumbii Brytyjskiej, dr Bonnie Henry i członkowie stowarzyszenia szefów policji. Premier Kolumbii Brytyjskiej, John Horgan, napisał w poniedziałek w tej sprawie list do premiera Trudeau. Podkreślał, że obecny stan rzeczy zniechęca osoby uzależnione do poszukiwania pomocy.

Dr Christy Sutherland mówi, że kryzys opioidowy w prowincji trwa od czterech lat. Pandemia jeszcze dodatkowo go nasiliła. Z powodu “prohibicji i zamknięcia granic” ludzie sięgają po coraz bardziej toksyczne narkotyki. Dzieje się tak w całej Kanadzie. Czarny rynek dostarcza coraz bardziej skażone substancje, a uzależnieni nie mają wyboru – biorą to, co jest.