Wielkie zwycięstwo życia! Trybunał Konstytucyjny stanął na straży konstytucyjnego prawa do życia i zanegował aborcję eugeniczną. “Od  dzisiaj mamy Polskę wolną od aborcji eugenicznej. Mamy prawo do życia  dla niepełnosprawnych dzieci” – mówiła Kaja Godek po ogłoszeniu wyroku.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zajął się tzw. “przesłanką eugeniczną” w polskim prawie. Dopuszczała ona selekcję i  zabicie potencjalnie chorych dzieci w łonie matek. Co roku ginie w ten  sposób ponad tysiąc dzieci!

“Właśnie się zrealizował postulat inicjatywy #ZatrzymajAborcję! To wielkie zwycięstwo życia! Ogromne brawa należą się dzisiaj wszystkim  tym, którzy przez ostatnie lata brali udział w inicjatywach pro-life: kolejnych projektach ustaw, pikietach i modlitwie. Setki tysięcy  podpisów pod projektami ustaw, z finałem w postaci #ZatrzymajAborcję
nie zebrały się same. To zasługa wielu osób! Jesteśmy głosem tych, którzy mówić nie mogą i ten głos nienarodzonych został wysłuchany!  Nacisk społeczny ma sens!” – mówiła Kaja Godek.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dzisiaj obrońcy życia dzielnie trwali w modlitwie przed budynkiem  Trybunału w Warszawie. Pokojowy protest był zakłócany agresywnymi  zachowaniami aborcjonistek spod znaku czarnego parasola. Krzyki i  szarpanina, łamanie prawa i nieposłuszeństwo służbom porządkowym. To  kolejny raz łamie mit “biednych kobiet” zmuszanych do aborcji. Nie! To
agresywne środowiska, które chcą zniszczyć życie innym kobietom i całym rodzinom.

Niedawno Fundacja Życie i Rodzina otrzymała odpowiedzi od kilkuset  polskich placówek zdrowia w sprawie procedur aborcyjnych. Okazuje się,  że w wielu z nich dzieci, które urodzą się żywe mimo aborcji nie jest  udzielana żadna pomoc – giną w męczarniach i samotności! Dzisiaj się  to wreszcie zakończyło! Tysiące maleńkich osób będzie mogło się urodzić.


“Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji” – głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Wyrok zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wniosek grupy posłów dotyczący tej kwestii po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

We wniosku zaskarżono przepis, który stanowi, że aborcja jest dopuszczalna, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także przepis doprecyzowujący tę regulację. Mowa w nim o tym, że w takich przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej.

Na czwartkowej rozprawie Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek, wysłuchując przedstawicieli wnioskodawców – posłów PiS Bartłomieja Wróblewskiego oraz Piotra Uścińskiego, posłanki Barbary Bartuś reprezentującej Sejm oraz prok. Roberta Hernanda oraz Andrzeja Stankowskiego reprezentujących Prokuratora Generalnego. Pytania stronom zadawali m.in. sędzia Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Aborcja dokonywana z powodu przesłanki embriopatologicznej narusza konstytucyjną zasadę ochrony życia w związku m.in. z zapisem dotyczącym ochrony godności człowieka – głosi czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

TK orzekł, że aborcja z przesłanki embriopatologicznej jest niezgodna z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji.

Art. 38 mówi o tym, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. “Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych” – głosi natomiast art. 30 konstytucji.

Art. 31 ust. 3 stanowi z kolei, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

Obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała dotychczas na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Po czwartkowym wyroku TK w ustawie pozostały zapisy o dopuszczalności aborcji w momencie, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę – mówił w uzasadnieniu czwartkowego wyroku TK sędzia Justyn Piskorski.

Jak wskazał TK, “obowiązek zapewnienia każdemu człowiekowi prawnej ochrony życia leży na wszystkich władzach publicznych, w szczególności na ustawodawcy i ma on przy tym zarówno prawo, jak i obowiązek dostosować stan prawny do wyroku wydanego przez TK”.

 

Sędzia wywodził ponadto, że “sam fakt upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby nie może samodzielnie przesądzać o dopuszczalności zabiegu przerywania ciąży w perspektywie konstytucyjnej”. “Ani bowiem dbałość o jakość przekazywanego kodu genetycznego, ani wzgląd na ewentualny dyskomfort życia chorego dziecka nie może usprawiedliwiać decyzji o podjęciu działań zmierzających do spowodowania jego śmierci” – podkreślił TK.

Prawo nie może zobowiązywać do heroizmu i formułować wymagań niemożliwych do spełnienia przez przeciętnego człowieka; w sytuacjach niejednoznacznych decyzję należy pozostawić osobie, której ona dotyczy – mówił w swym zdaniu odrębnym do czwartkowego wyroku TK sędzia Leon Kieres.

Jak podkreślał, rolą państwa uznającego podmiotowość człowieka jest pozostawienie decyzji w sytuacjach niejednoznacznych pod względem prawnym i moralnym tym osobom, których te decyzje bezpośrednio dotyczą i które bezpośrednio będą doświadczać ich skutków – a także “wspieranie ich w każdym wyborze”.


 

Żadna kobieta i dziecko nie pozostaną bez pomocy, program “Za życiem” zostanie poszerzony, aby zapewnić opiekę każdemu dziecku, rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami; powołamy komisję nadzwyczajną, która przedstawi nowelizację przepisów – przekazała PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

 

Czerwińska przekazała PAP, że “orzeczenie TK w sprawie aborcji eugenicznej stwarza nową sytuację prawną w Polsce. “Oznacza, że państwo musi zapewnić odpowiednią opiekę matkom i dzieciom, które będą przychodzić na świat w związku z tym orzeczeniem. My – jako PiS – szanujemy orzeczenia TK i nie uciekamy przed tą odpowiedzialnością, którą nałożył na nas TK. Potrzebujemy szybkich zmian w systemie opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi” – podkreśliła rzeczniczka PiS.

Jak dodała, kobiety, które dotyka dramat urodzenia niepełnosprawnego lub ciężko chorego dziecka nie zostaną pozostawione same sobie. Przypomniała, że rząd PiS przygotował i wdrożył w poprzedniej kadencji kompleksowy program “Za życiem” mający pomagać takim matkom i dzieciom.

“Dziś po wyroku TK, czas na kolejny krok. Składamy jasną deklarację polityczną. Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami. Jako klub parlamentarny PiS wystąpimy, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu minister rodziny zaprezentowała, jak dotychczas był realizowany ten program oraz wskazała jak można usprawnić jego działanie w związku z orzeczeniem TK” – przekazała Czerwińska.

“Jako KP PiS niezwłocznie powołamy komisję nadzwyczajną, która w ciągu kilku tygodni przedstawi kompleksową nowelizacje przepisów” – zadeklarowała Czerwińska.

“Nasi polityczni przeciwnicy posługują się fake newsami, obelgami i grają na emocjach kobiet. My chcemy podejść do sprawy poważnie i z empatią. Żadna kobieta i dziecko nie zostanie pozostawiona bez pomocy. Jeśli opozycji rzeczywiście zależy na losie kobiet i dzieci, to poprą nasze działania i przyłączą się do prac w komisji” – podkreśliła Czerwińska.