Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że w przyszłości może dojść do zawarcia sojuszu wojskowego między Rosją a Chinami.

Sojusz między dwoma narodami z drugą i trzecią co do wielkości siłami zbrojnymi na świecie byłby o wiele potężniejszy niż armia amerykańska w wielu kluczowych obszarach.

Wypowiedź Putina w czwartek zasygnalizowała pogłębianie się więzi między Moskwą a Pekinem w warunkach narastających napięć w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Zapytany w czwartek podczas wideokonferencji z międzynarodowymi ekspertami ds. polityki zagranicznej, czy unia wojskowa między Moskwą a Pekinem jest możliwa, Putin odpowiedział, że „nie jest nam to potrzebne, ale teoretycznie można to sobie wyobrazić”.

Rosja i Chiny chwaliły swoje „strategiczne partnerstwo”, ale dotychczas odrzucały rozmowy o możliwości zawarcia sojuszu wojskowego.

Połączona potęga sił zbrojnych Rosji i Chin – zajmujących drugie i trzecie miejsce w globalnym indeksie siły (PwrInx) i ustępująca tylko Stanom Zjednoczonym – przyćmiłaby militarne ich zachodniego rywala w wielu kluczowych kategoriach.

Ze względu na ogromną populację Chiny mają już największą liczbę żołnierzy czynnych (2 183 000) i sił lądowych (1 000 000).

Sojusz mógłby liczyć 900 000 żołnierzy w służbie czynnej Rosji i 400 000 żołnierzy sił lądowych dodanych do Chin w jakimkolwiek potencjalnym konflikcie – łącznie 3083 000 i 1 400 000..

Stany Zjednoczone mają 1 372 000 żołnierzy w służbie czynnej i 475 000 żołnierzy lądowych. Stany Zjednoczone miałyby także mniej pojazdów opancerzonych, artylerii rakietowej, myśliwców i okrętów podwodnych.

Rosja ma już dzisiaj największy arsenał nuklearny na świecie, szacowany na 6 375 głowic jądrowych. Szacuje się, że plus 290 chińskich głowic  dałoby to w sumie około 6665 – 865 więcej niż 5800 głowic Stanów Zjednoczonych.

Pomimo wielkości potencjalnej siły w ramach sojuszu wojskowego Rosja-Chiny, wydatki wojskowe USA są nadal ponad dwukrotnie większe niż łączne wydatki Rosji i Chin.

Łącznie Chiny i Rosja wydają około 302 mld USD, o 430 mld USD mniej niż Stany Zjednoczone.

Stany Zjednoczone mają również więcej lotniskowców (20), śmigłowców szturmowych (967), samolotów transportowych (945) i niszczycieli (91) niż Chiny i Rosja razem wzięte.

Natomiast Chiny i Rosja łącznie miałyby trzy lotniskowce, 812 śmigłowców szturmowych, 648 samolotów transportowych i 52 niszczyciele.

Putin zwrócił uwagę na gry wojenne, które siły zbrojne Chin i Rosji prowadziły niedawno jako sygnał rozwijającej się współpracy wojskowej państw.

Zauważył również, że Rosja udostępniła wrażliwe technologie wojskowe, które pomogły znacznie zwiększyć potencjał militarny Chin, ale nie wspomniał o żadnych szczegółach, mówiąc, że informacje są poufne.

„Bez wątpienia nasza współpraca z Chinami wzmacnia zdolności obronne chińskiej armii” – powiedział, dodając, że w przyszłości mogą pojawić się jeszcze ściślejsze więzi wojskowe między tymi dwoma krajami.

„Czas pokaże, jak to się rozwinie” – powiedział prezydent Rosji, dodając, że „nie będziemy niczego wykluczać”.

 

.