56 torontończyków odbierze w grudniu klucze do swoich nowych domów w ramach pilotażowego programu budowy mieszkań realizowanego przez władze miasta i rząd federalny. Obecnie trwa budowa trzypiętrowego modułowego budynku na działce należącej do miast, zlokalizowanej w Scarborough przy 11 Macey Ave., niedaleko ulic Danforth i Victoria Park. Burmistrz John Tory i radni zatwierdzili plany budowy wiosną 2020 roku.

Buynki modułowe wstępnie powstają w innym miejscu w Ontario, a potem są w kawałkach przywożone do ostatecznego montażu na docelowej działce. Każde mieszkanie jest dostarczane razem z meblami. Po montażu budynek posiada przestrzeń wspólną dla mieszkańców oraz biuro dla organizacji non-profit, która ma się zajmować zarządzaniem nieruchomością.

Federalny minister ds. rozwoju społecznego, Ahmed Hussen, mówi, że takie rozwiązania są bardzo potrzebne. Podkreśla, że domy modułowe powstają szybko i są stosunkowo niedrogie. W dzisiejszych czasach stanowią jedno z najlepszych rozwiązań problemu braku przystępnych mieszkań dla osób potrzebujących.

Do końca roku w dwóch lokalizacjach ma powstać 100 nowych mieszkań. To pierwsza faza projektu, która ma kosztować 20,9 miliona dolarów. Miasto daje 12,65 miliona plus działki, a rząd federalny – 8 milionów w formie grantów i pożyczek. Fundusze są też zabezpieczone na drugą fazę – 150 mieszkań w 2021 roku.