NDP utworzy rząd większościowy w Kolumbii Brytyjskiej po raz pierwszy od ponad 20 lat. O 22:15 24 października 2020 czasu PT Horgan i NDP mieli 54 z 87 miejsc w Legislaturze BC. Będzie to pierwszy większościowy gabinet NDP od 1996 roku.

Przewiduje się, że Liberałowie wezmą 30 mandatów, a Zieloni trzy.

Do utworzenia rządu potrzeba tylko 44 mandatów. Pięćdziesiąt cztery mandaty dla NDP pobiłyby rekord poprzedniej partii, wynoszący 51 mandatów w 1991 roku.

Prognozowane wyniki pokazują, że ryzykowne zwołanie wyborów w środku pandemii sowicie opłaciło się Horganowi, który przez całą kampanię utrzymywał się dość wysoko w sondażach.

Dla kontrastu była to ponura noc dla liberałów i Zielonych. Obie partie miały nadzieję, że ryzykowne przedterminowe wybory odniosą odwrotny skutek i stworzą okazję do  przejęcia legislatury po trzech i pół roku rządów mniejszościowych NDP.

Trzydzieści mandatów to poważny cios dla liberałów, którzy mieli 41 mandatów w momencie rozwiązania parlamentu.

Platforma NDP została w dużej mierze zbudowana na dotychczasowych posunięciach partii i socjaliści obiecują kontynuować swą politykę, w tym rozszerzyć dotację do opieki nad dziećmi  i wprowadzić zamrożenie czynszu do końca przyszłego roku.