Wczoraj w Oddziale IPN we Wrocławiu odbyła się skromna, ale jakże ważna uroczystość. Konsul Generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk przekazał Instytutowi Pamięci Narodowej zbiór dokumentów przedstawiających działalność kanadyjskiej organizacji Solidarności i Niepodległości, znanej poza środowiskami polonijnymi pod nazwą Polish-Canadian Action Group (PCAG). Działała w latach 1981–1998 i zajmowała się pomocą Polakom w kraju czy świeżo przybyłym do Kanady emigrantom politycznym w stanie wojennym i po nim oraz organizowała demonstracje pod placówkami dyplomatycznymi PRL w obronie więźniów politycznych w PRL czy protesty w trakcie koncertów artystów sowieckich (np. w obronie zaatakowanego Afganistanu podczas koncertu chóru Armii Sowieckiej). Konsul Krzysztof Grzelczyk przekazał nam również znaczek „Freedom for Poland” otrzymany od Grażyny Farmus, wieloletniej działaczki PCAG.
Cały zasób zostanie zeskanowany, opracowany i włączony do naszego zasobu archiwalnego, a następnie udostępniony historykom.
Krzysztof Grzelczyk – bardzo dziękujemy‼️

PLinToronto
Instytut Pamięci Narodowej


Do poniższego opisu dodam, że segregator z dokumentami PCAG otrzymałem od red. Andrzej Kumor (Goniec).
Dziękuję Panu Redaktorowi i Pani Grażynie Farmus za przekazanie, a Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu za zaopiekowanie się tymi dokumentami.

Krzysztof Grzelczyk