Rząd federalny planuje sprowadzić ponad 1,2 miliona imigrantów w ciągu najbliższych trzech lat, pomimo trudności stworzonych przez globalną pandemię.

Minister ds. Imigracji Marco Mendicino przedstawił w piątek to, co nazwał „ambitnym” trzyletnim planem imigracyjnym, w którym określono limity  dla wykwalifikowanych pracowników, członków rodzin i uchodźców do Kanady.

Kanada chce wprowadzić 401 000 nowych stałych mieszkańców w 2021 r.,

411 000 w 2022 r.

i 421 000 w 2023 r.

Liczby – które oznaczają wzrost o około 50 000 każdego roku – mają na celu zrekompensowanie tegorocznego niedoboru spowodowanego pandemią i stanowią łącznie około 1% populacji Kanady.

Mendicino przekonywał na konferencji prasowek, że imigranci napędzają populację i wzrost gospodarczy, co opłaca kluczowe programy, takie jak opieka zdrowotna.

„Mówiąc prościej, potrzebujemy więcej pracowników, a imigracja jest sposobem, aby to uzyskać” – stwierdził.

Mendicino powiedział, że jest przekonany, że rząd może osiągnąć cele pomimo globalnego kryzysu zdrowotnego przestrzegając środków bezpieczeństwa, takich jak obowiązkowa kwarantanna.

Konserwatywny krytyk imigracyjny Raquel Dancho powiedziała, że rząd Trudeau musi przedstawić konkretny plan bezpiecznego sprowadzenia  do kraju ludzi podczas pandemii i integracji ich ze społeczeństwem.

Powiedziała, że ​​podczas pandemii zaległości kandydatów wzrosły.   Dancho uważa, że Kanadyjczycy muszą uzyskać wyjaśnienie, w jaki sposób te ambitne  limity cele imigracyjne zaspokoją potrzeby Kanady w zakresie siły roboczej, a jednocześnie dotrzymają zobowiązań humanitarnych.