Poczynając od tego weekendu Manitoba zatrudni prywatną firmę ochroniarską, aby rozprawić się z osobami łamiącymi zasady COVID-19

Prywatni ochroniarze będą rozprawiać się z ludźmi łamiącymi obowiłzujące zasady nie przestrzegającymi dystansowania społecznego jak to miało miejsce  w dużych sklepach, gdzie wielu kupowało mniej istotne towary w pierwszy weekend obowiązującej  obecnie blokady prowincji.

Manitoba zatrudniła firmę ochroniarską G4S Canada, aby wzmocnić egzekwowanie przepisów dotyczących COVID-19, a ich personel powinien rozdawać mandaty już w ten weekend, zapowiedział we wtorek premier prowincji Brian Pallister.

Prowincja postawi też zarzuty tym, którzy wzięli udział w wiecu w Steinbach w ubiegły weekend, na którym protestujący złamali przepisy dotyczące COVID-19, – powiedział Pallister.

„Myślę, że Manitobanie pragną zobaczyć środki odstraszające dla tego rodzaju zachowań, które miały miejsce w miniony weekend, i zamierzamy sprawić, że te środki odstraszające działają” – powiedział.

Pallister powiedział, że szanuje prawo ludzi do pokojowego protestu, ale ci, którzy brali udział w tym proteście, narażali ludzi na niebezpieczeństwo.

„Nie musisz wierzyć w COVID, bo COVID już  wierzy w ciebie” – dodał.

 

Pracownicy firmy ochroniarskiej G4S Canada są wykwalifikowani w radzeniu sobie z sytuacjami konfrontacyjnymi , co jest jednym z powodów, dla których zostali zatrudnieni.

„To firma, która ma ludzi, którzy są przyzwyczajeni do radzenia sobie w sytuacjach, w których, powiedzmy, nie zawsze jest to przyjemne… w przeciwieństwie do wielu naszych pracowników rządowych, którzy nie mają takiego doświadczenia” – wyjaścił Pallister.

 

W poniedziałek Pallister poinformował, że rząd rozważa nałożenie ostrzejszych ograniczeń na duże sklepy, sugerując, że lekceważą ducha nakazów blokujących.

Walmart, Costco i Superstore mogą pozostać otwarte, ponieważ są uważane za niezbędnych sprzedawców detalicznych, oferujących artykuły spożywcze i leki.

Widziano długie kolejki klientów czekających na wejście do tych sklepów, gdzie mogżna wciąż  kupić także mniej istotne towary, takie jak zabawki, książki i meble.

Niektórzy skarżyli się, że sklepy takie jak Ikea i Best Buy również pozostają otwarte.

Mniejsze niezależne firmy, które nie oferują szerokiej gamy produktów, zostały zmuszone do zamknięcia się podczas blokady.

Zapobieganie sprzedawaniu przez duże sklepy produktów, które nie są uważane za niezbędne, jest  „jednym z elementów, którym należy się przyjrzeć” – powiedział w poniedziałek Pallister.