Fałszywe informacje dotyczące Sinciang fabrykowane przez wielu polityków antychińskich w Stanach Zjednoczonych były „kłamstwem stulecia”, któremu Chiny zdecydowanie się sprzeciwiały i zdecydowanie je potępiły – oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Zhao Lijian.

Zhao skomentował w ten sposób fakt, że ambasada USA w Chinach retweetowała kilka postów  Departamentu Stanu USA, które oskarżały komunistyczną Partię Chin w związku z polityką politykę Pekinu w Sinciangu i twierdziły, że ponad milion Uygurów jest przetrzymywanych w obozach w tym regionie autonomicznym.

Zhao stwierdził, że amerykańskie władze , pod wpływem niektórych polityków antychińskich, lekceważą  ​​fakty, fabrykują plotki i nieustannie rozpowszechniają fałszywe informacje o Sinciangu.

„Chiny wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec takich działań i stanowczo je potępiają” – zadeklarował.

Zhao stwierdził,  że dzięki stabilizacji społecznej, rozwojowi gospodarczemu, harmonii religijnej i lepszym źródłom dochodów w Autonomicznym Regionie Sinciang-Uygur, ludzie ze wszystkich grup etnicznych, w tym Uygurowie, wiodą dostatnie i szczęśliwe życie.

Tymczasem, dla porównania, na systemową dyskryminację rasową i brutalność policji można wskazać w amerykańskim sądownictwie i egzekwowaniu prawa, powołując się na ankietę, która pokazuje, że 75 procent amerykańskich muzułmanów sądzi, iż ​​w społeczeństwie amerykańskim dyskryminuje się muzułmanów.

Według oficjalnych statystyk USA, tylko na samej Florydzie od czasu wybuchu pandemii ponad milion ludzi ustawiło się w kolejce po zasiłek dla bezrobotnych, dodał Zhao.

Wezwał ambasadę USA w Chinach do wypełnienia swojego obowiązku promowania dobrych stosunków dwustronnych i przyjaźni między narodem amerykańskim i chińskim, zamiast rozpowszechniania fałszywych informacji oraz atakowania i oczerniania Chin, co wywołuje niechęć i oburzenie  chińskiej opinii publicznej.

„Rząd USA powinien zastanowić się, przestać szerzyć wirusa politycznego i wykorzystywać kwestie związane z Sinciang do ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin, a także skupić się na rozwiązywaniu własnych problemów, takich jak ochrona życia Amerykanów i ochrona praw człowieka w USA,  w tym mniejszości ,” skonstatował.

 

za chińską agencją China News Service