Współczynnik zakażeń COVID-19 w Chinach jest na niskim poziomie, co sugeruje sukces środków kontroli epidemii w tym kraju – poinformowało w poniedziałek Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, powołując się na  – krajowe badanie epidemiologiczne – czytamy w serwisie chińskiej agencji prasowej.

Badanie objęło ponad 34 000 mieszkańców prowincji Hubei, w tym stolicę Wuhan, a także sześć innych prowincji i gmin, takich jak Pekin i Szanghaj, oraz  prowincje Liaoning i Jiangsu.

Podczas badania, zorganizowanego przez China CDC miesiąc po wybuchu COVID-19 w Wuhan , surowicę jego uczestników przetestowano pod kątem przeciwciał  nowego koronawirusa, który powoduje COVID-19, w celu oszacowania wskaźnika zakażenia wśród ludności.

Nowy koronawirus może stymulować organizm ludzki do wytwarzania specyficznych przeciwciał , a identyfikacja takich przeciwciał w surowicy osoby wskazuje, że były one zakażone wirusem.

Badanie wykazało, że 4,43 procent mieszkańców Wuhan, miasta najbardziej dotkniętego epidemią w Chinach, uzyskało wynik pozytywny na obecność przeciwciał, podczas gdy liczba ta spadła do zaledwie 0,44 procent w innych miejscowościach  Hubei.

W pozostałych sześciu prowincjach i gminach liczba ta była wyjątkowo niska. Spośród ponad 12 000 osób, które przeszły test w tych obszarach, tylko dwie dały wynik pozytywny na obecność przeciwciał koronawirusa.

Badanie wykazało, że Chiny skutecznie powstrzymały epidemię COVID-19 i skutecznie zapobiegły masowemu rozprzestrzenianiu się wirusa z Wuhan w inne miejsca – podało Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Podobne testy surowicy przeprowadzone w Hiszpanii od 27 kwietnia do 11 maja wykazały, że średni wynik dodatni na poziomie krajowym wahał się od 3,7 procent do 6,2 procent. Testy w Szwajcarii, które rozpoczęły się 6 kwietnia, w ich piątym tygodniu wykazały 11 procent.