W nowym roku wchodzą w życie nowe przepisy i nowe prawo. Szykuje się np. podwyżka płacy minimalnej, zakaz używania plastikowych opakowań jednorazowych czy darmowe szczepienia.

W ujęciu federalnym z dniem 1 stycznia status środka płatniczego tracą banknoty o nominałach $1, $2, $25, $500 i $1000. Sklepy, jeśli chcą, mogą w dalszym ciągu je przyjmować. Druga rzecz to wprowadzenie z końcem 2021 roku zakazu stosowania jednorazowych toreb plastikowych, plastikowych sztućców i innych opakowań plastikowych, których nie można łatwo poddać recyklingowi. 1 stycznia 2021 weszły też w życie nowe przepisy Workplace Harassment and Violence Prevention Regulations, które zobowiązują organizacje podlegające regulacjom federalnym do sformułowania nowych regulaminów pracy. Obowiązkowe staną się procedury oceny ryzyka i szkoleń pracowników pod kątem przeciwdziałania zastraszaniu w miejscu pracy. Na ukończenie szkoleń Ottawa daje czas do 1 stycznia 2022 roku.

Poniżej przedstawiamy zestawienie zmian w poszczególnych prowincjach.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Kolumbia Brytyjska: 1 marca wprowadzone będą nowe narzędzia rozliczania rządu z działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i osiągania celów klimatycznych. Prowincja zamierza do 2030 roku obniżyć emisję o 40 proc. względem poziomu z 2007.

Alberta: Prowincja wprowadza zmiany w finansowaniu wyborów lokalnych. Nadwyżki z kampanii powyżej 1000 dol. mają być przekazywane organizacjom charytatywnym. Limit darowizny zwiększa się do 5000 dol. od osoby, a w przypadku samofinansowania kampanii do 10 000 dol.

Saskatchewan: Tu szykują się zmiany w stawce podatku od własności w odniesieniu do wartości nieruchomości komercyjnych, przemysłowych, linii kolejowych, a także związanych z rurociągami i bogactwami naturalnymi.

Manitoba: Organizacje weteranów będą wyłączone z płacenia miejskich podatków od nieruchomości.

Ontario: Rząd jest w trakcie wprowadzania Helping Tenants and Small Businesses Act, który ma zamrozić czynsze za mieszkania na cały 2021 rok.

Quebec: W listopadzie Quebec ogłosił trzy stałe programy imigracyjne, których okres pilotażowy ma się rozpocząć w 2021 roku. Będą mogli z nich korzystać asystenci pielęgniarek (salowe/salowi), informatycy zajmujący się sztuczną inteligencją i efektami wizualnymi oraz pracownicy sektora przetwórstwa spożywczego.

Wyspa Księcia Edwarda: P.E.I. z początkiem marca zakaże sprzedaży smakowych e-papierosów.

Nowa Fundlandia i Labrador: Prowincja obniża koszty opieki nad dziećmi do 25 dol. dziennie i planu sfinansować 8000 miejsc w placówkach daycare.

Nowy Brunszwik: Właśnie weszły w życie zmiany w kodeksie drogowym. Zwiększono kary za nieuważną jazdę i omijanie autobusu szkolnego, który włączył sygnalizację. Dwukrotnie wzrosły też mandaty za prowadzenie quada lub skutera śnieżnego bez zezwolenia.

Nowa Szkocja: Minimalna stawka godzinowa od 1 kwietnia będzie wynosić 13,10 dol. za godzinę. Będzie najwyższa w prowincjach atlantyckich.

Terytoria Północno-Zachodnie: W maju rząd terytorium ma przedstawić ostateczną strategię stanowiącą odpowiedź na krajowe śledztwo w sprawie zaginionych i zamordowanych kobiet i dziewcząt wywodzących się z ludności rdzennej.

Jukon: Osoby w wieku od 65 do 70 roku życia będą mogły korzystać z bezpłatnych szczepionek na półpaśca.

Nunavut: Podatek od nieruchomości w Iqualit będzie podniesiony o 1 proc., a opłata za wywóz śmieci o 3 proc.