Parlament Kanady przyjął niewiążący wniosek, który mówi, że traktowanie przez Chiny muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej stanowi ludobójstwo i wzywa rząd premiera Justina Trudeau, aby uczynił to samo.

Wniosek, sponsorowany przez opozycyjną Partię Konserwatywną, przeszedł w poniedziałek stosunkiem głosów 266-0 w Izbie Gmin, chociaż Trudeau i prawie cały jego gabinet wstrzymali się od głosu.

„Ponad milion Ujgurów i innych tureckich muzułmanów jest lub było w obozach. Zeznania, które słyszeliśmy od świadków i ocalałych [były] przerażające ”- powiedział reporterom po głosowaniu lider Partii Konserwatywnej Erin O’Toole.

Cong Peiwu, ambasador Chin w Kanadzie, odrzucił wniosek Partii Konserwatywnej i powiedział, że „w Xinjiangu w ogóle nie ma tak zwanego„ ludobójstwa ””. „Kilka osób w Kanadzie i niektórych innych krajach zachodnich mówi o przestrzeganiu wartości, ale jedną ważną częścią wartości powinno być: szanowanie faktów i zaprzestanie szerzenia dezinformacji, a nawet kłamstw” – powiedział Cong w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ambasady chińskiej.

Ambasador wezwał również Kanadę do „zaprzestania ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin w jakikolwiek sposób, aby nie powodować dalszych szkód w stosunkach Chiny-Kanada”.

W zeszłym miesiącu Wielka Brytania oskarżyła Chiny o łamanie praw człowieka stanowiące „ przerażające barbarzyństwo ” wobec Ujgurów.

za al-jazeera