Od soboty do 9 kwietnia zamknięte będą przedszkola i żłobki, placówki te będą zapewniać opiekę wyłącznie dzieciom medyków i funkcjonariuszy służb walczących z epidemią – zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. W tym samym terminie zamknięte będą też salony fryzjerskie i salony urody.

Ponadto szef MZ przekaza, że od soboty zamknięte zostaną też salony fryzjerskie i salony urody. “Do 9 kwietnia zostają te miejsca zamknięte. Po 9 kwietnia będzie ewentualnie nowa regulacja” – oświadczył.

Rząd poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń przed świętami wielkanocnymi. W związku z tym w piątek odbędzie się konferencja rzecznika episkopatu Polski. Jakie będą zasady udziału w nabożeństwach w kościołach podczas świąt.

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w czwartek, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego „analogiczny jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego”, czyli jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości min. 1,5 m.

Obecny limit wiernych to maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest też zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Z kolei w środę minister zdrowia i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński we wspólnym komunikacie zaapelowali o bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach.

Niedzielski i bp Miziński podkreślili, że „trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków”. – Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń – wskazali. Zaznaczyli, że dziś potrzeba nam odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, ponieważ to ona – obok szczepionki – jest „najważniejszą bronią w walce z epidemią”.