Brytyjski organ nadzoru medycznego podał w sobotę 4 kwietnia, że spośród 30 osób, które doznały zakrzepów krwi po podaniu szczepionki Oxford AstraZeneca, siedem zmarło.
Ogłaszając w piątek trzydzieści przypadków zakrzepów krwi, MHRA powiedział, że „korzyści ze szczepionek przeciwko Covid-19 nadal przeważają nad jakimkolwiek ryzykiem”, wzywając opinię publiczną do dalszego przyjmowania szczepionki.

Do 24 marca zarejestrowano 22 przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu (CVST) i osiem innych przypadków zakrzepicy z niską liczbą płytek krwi.

„Ryzyko wystąpienia tego szczególnego rodzaju zakrzepów krwi jest bardzo małe” – zauważyła agencja.

„Liczba i charakter zgłoszonych do tej pory podejrzewanych działań niepożądanych nie są niczym niezwykłym w porównaniu z innymi typami rutynowo stosowanych szczepionek” – czytamy w oświadczeniu internetowym MHRA z 2 kwietnia.

Jednak nie było takich raportów dla szczepionki Pfizer / BioNTech.

W piątek Holandia stała się ostatnim w szeregu krajów europejskich, które wstrzymały szczepienia szczepionką AstraZeneca dla osób w wieku poniżej 60 lat w obawie przed powiązaniami z rzadkimi zakrzepami krwi.

Zmiana nastąpiła po pięciu nowych przypadkach w Holandii dotyczących kobiet w wieku od 25 do 65 lat, z których jedna zmarła.

Niemcy podjęły podobną decyzję na początku tego tygodnia.

Europejska Agencja Leków (EMA), która również wcześniej uznała szczepionkę AstraZeneca za bezpieczną, podobnie jak Światowa Organizacja Zdrowia, ma ogłosić zaktualizowane porady w tej sprawie 7 kwietnia.

 

(FRANCE24  i AFP)