Władze brytyjskie zaleciły w środę, aby jeśli to możliwe szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19 nie podawać osobom dorosłym poniżej 30 roku życia, ze względu na mocne dowody na to, że zastrzyk może być powiązany z rzadkimi zakrzepami krwi.

Zalecenie pojawiło się, gdy organy regulacyjne zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Unii Europejskiej podkreśliły, że dla większości ludzi korzyści z otrzymania szczepionki nadal przewyższają ryzyko  – mimo że Europejska Agencja Leków stwierdziła, iż ​​znalazła „możliwy związek” między zastrzykiem i rzadkimi zakrzepami. Władze brytyjskie zaleciły, aby osobom poniżej 30 roku życia oferowano alternatywę dla AstraZeneca. Jednak EMA nie odradzała takich ograniczeń wiekowych, pozostawiając państwom członkowskim decyzję, czy ograniczyć  stosowanie.

Szczepionka AZ jest tańsza i łatwiejsza do przechowywania niż wiele innych, ma kluczowe znaczenie dla globalnej kampanii szczepień oraz jest filarem programu wspieranego przez ONZ znany jako COVAX, którego celem jest dostarczenie szczepionek niektórym z najbiedniejszych krajów świata.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Agencja UE opisała skrzepy jako „bardzo rzadkie” skutki uboczne.  Agencja stwierdziła, że ​​większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu – ale na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie była w stanie zidentyfikować konkretnych czynników ryzyka. Eksperci przeanalizowali kilkadziesiąt przypadków, które napłynęły głównie z Europy i Wielkiej Brytanii, gdzie około 25 milionów osób otrzymało szczepionkę AstraZeneca.

W marcu kilkanaście krajów, głównie w Europie, zawiesiło stosowanie preparatu AstraZeneca w związku z problemem zakrzepów krwi. Większość została wznowiona – niektóre z ograniczeniami wiekowymi – po tym, jak EMA stwierdziła, że ​​kraje powinny kontynuować stosowanie szczepionki.

Wielka Brytania, która w dużym stopniu polega na AstraZeneca, nadal z niej korzystała.