Pomimo kontynuowania szczepień, Ontario może rejestrować ponad 18 000 nowych zakażeń COVID-19 dziennie   – jeśli obecne trendy się utrzymają – twierdzą eksperci przygotowujący prognozy rządowe.

Nowe  modelowania pokazują, że dodatkowe środki zdrowia publicznego mogą obniżyć tę liczbę bliżej 10 000  jednak środki te musiałyby być znacznie bardziej restrykcyjne, aby ograniczyć współczynnik infekcji.

Według źródeł modelowanie pokazuje również do 1800 pacjentów na oddziale intensywnej terapii do końca maja.

Prognozy opublikowane przez prowincję dwa tygodnie temu przewidywały do ​​12 000 nowych przypadków dziennie, z około 800-1 000 osób na OIT do końca kwietnia.

Rząd Ontario rozważa również następujące propozycje, które nie zostały jeszcze formalnie zatwierdzone:

  • Zamknięcie wszystkich zbędnych handlu detalicznego, brak odbioru lub dostawy przy krawężniku.
  • Dalsze ograniczanie  godzin pracy sklepów.
  • Ograniczenie odbioru przy krawężniku (zezwalanie tylko na dostawy do domu w przypadku sprzedaży detalicznej, która nie jest niezbędna).
  • Wstrzymanie zbędnych budów,  i produkcji niezwiązanych ze zdrowiem, żywnością lub motoryzacją.
  • Zakaz wszelkich spotkań na świeżym powietrzu dla osób niebędących członkami rodziny mieszkającej w tym samym gospodarstwie domowym.
  • Zaostrzenie przepisów dotyczących organizowania wydarzeń w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak nabożeństwa, wesela i pogrzeby.
  • Zwiększenie wysokości grzywien i zwiększenie uprawnień policji.

Premier Doug Ford poprosił  Premiera Alberty Jason Kenney o wysłanie pracowników służby zdrowia do Ontario, aby pomogli w szpitalach.

Ford wystosował podobny wniosek do premiera Saskatchewan Scotta Moe.

CBC News dowiedział się również, że Ontario wystąpi z formalną prośbą do rządu federalnego o ponad 600 pracowników intensywnej opieki medycznej, którzy będą wspierać szpitale w prowincji. Formalna prośba jeszcze się została wystosowana.

We wniosku, który nie został jeszcze formalnie zatwierdzony, źródła podają, że ministerstwo domaga się do 346 milionów dolarów dla większej liczby pracowników służby zdrowia, aby wesprzeć utworzenie 1000 dodatkowych łóżek do intensywnej opieki medycznej w szpitalach w Ontario z wysokimi liczbami pacjentów hospitalizowanych  COVID-19. .

Ministerstwo rozważa również przeniesienie 1000 pracowników ze szpitali z mniejszą liczbą pacjentów z COVID-19 i obłożeniem na OIT do tych z najwyższą liczbą OIT i hospitalizowanych.

Ten wniosek również nie został jeszcze formalnie zatwierdzony.

„Premier Ford mówił od samego początku tej pandemii, że wszystkie opcje są na stole” – stwierdziła w czwartek prokurator generalna Sylvia Jones. I nadal kierujemy się tą zasadą.

Jones przyznała jednak, że godzina policyjna będzie wyzwaniem w Ontario, wskazując na protesty przeciwko tej godzinie w Quebecu.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Wolności Obywatelskich (CCLA) stwierdziło, że godzina policyjna nie pomoże kryzysowi zdrowia publicznego i wezwała rząd, aby nie podążał tą drogą.

„Wprowadzenie godziny policyjnej to przyznanie się, że rządowi zabrakło pomysłów” – uważa Cara Zwibel, dyrektor ds. podstawowych wolności w CCLA. „Jest to niepotrzebny i nieproporcjonalny środek, który może przynieść więcej szkody niż pożytku”.

Gabinet Forda spotkał się w czwartek, gdy prowincja zgłosiła rekordową liczbę 4736 nowych przypadków COVID-19 i 29 innych zgonów z tym związanych.

1932 osoby są hospitalizowane, a 659 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii z czego 419 podłączonych do respiratora.

W tym tygodniu szpitale ograniczały nieistotne i niepilne procedury medyczne, aby zapewnić sobie możliwość opieki nad pacjentami z COVID-19. Rząd zapowiedział, że szpital polowy COVID-19 może zostać otwarty w Toronto jeszcze w tym miesiącu.

W międzyczasie wydział zdrowia Grey Bruce zalecił mieszkańcom, aby pozostali w domu przez następne dwa dni, ponieważ warianty COVID-19 nasilają się w regionie.

Władze zdrowia publicznego stwierdziły, że przez następne 48 godzin wszyscy mieszkańcy powinni uważać się za nosicieli COVID-19.

Władze stwierdziły, że kroki takie są konieczne po potwierdzeniu 70 nowych przypadków w regionie w ciągu ostatnich 36 godzin.

Prowincja poinformowała, że od środowej aktualizacji podano 105.430 dawek szczepionki COVID-19, co zwiększyło całkowitą liczbę szczepień do 3528404.

 

za cbc