Niezależny portal internetowy z ofertami sprzedaży nieruchomości, Zolo, opublikował ranking miast w Ontario, w których ceny domów są najbardziej przystępne. Na ocenę przystępności składało się wiele czynników, m.in. przeciętny dochód mieszkańców, bezrobocie w danym miejscu czy przyrost naturalny. Każde miasto mogło uzyskać maksymalnie 100 punktów. Końcowe listy zostały przedstawione w rozbiciu na miast duże, średnie i małe.

Na żadnej z list przystępnych miast nie ma miast z Greater Toronto Area.

Wśród dużych miast Ontario pierwsze miejsce zajął Windsor. średnia cena domu w tym mieście to 534 000 dol., mediana dochodu przeciętnego gospodarstwa domowego wynosi 82 840 dol., czyli współczynnik ceny domu do dochodu wynosi 6,45 (oznacza to, że gospodarstwo domowe spłacałoby swój dom przez 6,45 roku, gdyby na spłaty przeznaczało cały dochód).

Kolejne miejsca zajęły London, Barrie, Kanata, Guelph, Hamilton, St. Catharines, Waterloo, Kingston i Kitchener.

W kategorii miast średniej wielkości najprzystępniejsza okazała się Sarnia. Dom kosztuje tam średnio 358 000 dol., a mediana dochodu wynosi 91 592 dol. Stosunek ceny domu do dochodu to 3,91.

W pierwszej dziesiątce za Sarnią znalazły się: Thunder Bay, Sudbury, Stoney Creek, Sault Ste. Marie, Cornwall, Chatham, Leamington, North Bay i Orangeville.

Jeśli chodzi o małe miasta, to najkorzystniej jest mieszkać w Deep River, zlokalizowanym około 200 km na północny zachód od Ottawy. Mediana dochodu w Deep River wynosi 100 343 dol., a śrenia cena domu – 217 000 dol., czy współczynnik ceny domu do dochodu wynosi tylko 2,16. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce przypadły Rainy River, Smooth Rock Falls, Englehart, Marathon, Clinton, Blind River, Timmins, Pembroke i Valley East.

Powyższe listy mogą dostarczyć wskazówek osobom, które rozważają ucieczkę z Toronto. Przeciętna cena sprzedaży nieruchomości w GTA w kwietniu wynosiła 1 090 992 dol., a w zeszłym roku w tym samym miesiacu – 820 226 dol.