W moskiewskich szpitalach dostęp do rutynowych hospitalizacji będą mieli tylko pacjenci zaszczepieni przeciw Covid-19.

Obostrzenia te nie dotyczą jednak osób z chorobami nowotworowymi, chorobami krwi oraz z przeciwwskazaniami do szczepień. Pomoc w nagłych wypadkach zostanie udzielona niezależnie od tego, czy dana osoba została zaszczepiona.

Wcześniej w tym tygodniu mer Moskwy Siergiej Sobianin ogłosił też, że szczepienia na COVID-19 będą obowiązkowe dla pracowników sektora usług. Chodzi o przedsiębiorstwa działające w sektorze hotelarskim, zdrowotnym i rozrywkowym. Właściciele tego typu firm mają zobowiązać się, że 60 proc. załóg przyjmie pierwszą dawkę szczepionki do 15 lipca, a drugą do 15 sierpnia. Dekret w tej sprawie podpisał główny lekarz sanitarny Moskwy.

Na osoby naruszające te przepisy zostaną nałożone grzywny: dla indywidualnych przedsiębiorców – do 50 tysięcy rubli, dla organizacji – do 300 tysięcy rubli. Jeśli naruszenie się powtórzy, kwota grzywny może wzrosnąć do 1 miliona rubli. Pracodawcom pozwolono zawiesić w pracy tych pracowników, którzy odmówili szczepienia. Wzorem Moskwy obowiązkowe szczepienia niektórych grup ludności wprowadzono w rejonie Moskwy, Kuzbasie, Sachalinie i Tule .

Według władz Moskwy do 16 czerwca w mieście zaszczepiono 1,8 mln osób. Po ogłoszeniu obowiązkowych szczepień liczba szczepień przeciwko Covid-19 wzrosła czterokrotnie, powiedziała zastępca mera Anastasia Rakova.

 

za kresy.pl