Chiński gigant genetyczny zbiera dane od milionów kobiet na całym świecie w tym w Polsce

Test prenatalny stosowany na całym świecie wysyła dane genetyczne kobiet w ciąży do firmy, która opracowała go we współpracy z chińskim wojskiem. Stany Zjednoczone dostrzegają zagrożenie bezpieczeństwa.

Chińska firma genowa sprzedająca testy prenatalne na całym świecie opracowała je we współpracy z wojskiem tego kraju i wykorzystuje je do zbierania danych genetycznych od milionów kobiet do szeroko zakrojonych badań nad cechami populacji.

Doradcy rządu USA ostrzegli w marcu, że ogromny bank danych genomowych, które firma BGI Group gromadzi i analizuje za pomocą sztucznej inteligencji, może dać Chinom drogę do przewagi gospodarczej i militarnej. Ponieważ nauka wskazuje nowe powiązania między genami a cechami człowieka, dostęp do największego i najbardziej zróżnicowanego zestawu genomów człowieka jest strategiczną przewagą. Technologia może popchnąć Chiny do zdominowania światowych farmaceutyków, a także potencjalnie doprowadzić do genetycznie ulepszonych żołnierzy lub zmodyfikowanych patogenów, które będą atakować populację USA lub produkcję żywności, stwierdzili doradcy.

Reuters odkrył, że test prenatalny BGI, jeden z najpopularniejszych na świecie, jest źródłem danych genetycznych dla firmy, która współpracowała z chińskim wojskiem w celu poprawy „jakości populacji” i badań genetycznych.

BGI twierdzi, że przechowuje i ponownie analizuje pozostałe próbki krwi i dane genetyczne z testów prenatalnych sprzedawanych w co najmniej 52 krajach w celu wykrycia nieprawidłowości, takich jak zespół Downa u płodu. Testy – oznaczone marką NIFTY dla „nieinwazyjnego trisomii płodu” – przechwytują również informacje genetyczne o matce, a także dane osobowe, takie jak jej kraj, wzrost i waga.

Jak dotąd na całym świecie ponad 8 milionów kobiet poddało się badaniom prenatalnym BGI. BGI nie podało, ile kobiet podeszło do testu za granicą, i stwierdziło, że przechowuje tylko dane o lokalizacji kobiet w Chinach kontynentalnych.

Testy są elementem rutynowej opieki prenatalnej. Ale badania pokazują, że dostarczają one coraz bardziej istotnych informacji do badań.

Na przykład w jednym z badań BGI wykorzystano wojskowy superkomputer do ponownej analizy danych NIFTY i mapowania występowania wirusów u chińskich kobiet, poszukiwania u nich wskaźników chorób psychicznych oraz wyodrębniania mniejszości tybetańskiej i ujgurskiej, aby znaleźć powiązania między ich genami, a ich cechami.

Dane DNA zebrane z testów prenatalnych przeprowadzonych na kobietach poza Chinami są również przechowywane w finansowanej przez rząd chińskiej bazie danych genów, jednej z największych na świecie, jak potwierdziła firma. Bankiem genów zarządza BGI, w którym rząd miasta Shenzhen i największa państwowa instytucja inwestycyjna w Pekinie objęły udziały w 2014 roku.

Reuters nie znalazł żadnych dowodów na to, że BGI naruszyło umowy lub przepisy dotyczące prywatności pacjentów. . Jednak polityka prywatności na stronie internetowej testu NIFTY mówi, że gromadzone dane mogą być udostępniane, gdy są „bezpośrednio związane z bezpieczeństwem narodowym lub bezpieczeństwem obrony narodowej” w Chinach.

Pekin wyjaśnił w rozporządzeniu z 2019 r., że dane genetyczne mogą być kwestią bezpieczeństwa narodowego, a od 2015 r. ograniczył zagranicznym badaczom dostęp do danych genowych Chińczyków. Z kolei Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zapewniają zagranicznym badaczom dostęp do danych genetycznych w ramach polityki otwartej nauki.

Inne firmy sprzedające  testy prenatalne również ponownie wykorzystują dane do badań. Ale żaden z nich nie działa na skalę BGI, mówią naukowcy i etycy.

 

Odkrycia dają nowy wgląd w to, w jaki sposób BGI wykorzystuje ogromną moc obliczeniową do odkrywania tajemnic genomicznych.

Badanie przeprowadzone przez Reutersa rzuca również nowe światło na obawy wyrażone przez amerykański panel ekspertów, amerykańską Komisję Bezpieczeństwa Narodowego ds. Sztucznej Inteligencji (NSCAI), kierowany przez byłego dyrektora generalnego Google, Erica Schmidta. Panel stwierdził w marcu, że Stany Zjednoczone powinny uznać postępy Chin w kierunku światowego przywództwa w dziedzinie biotechnologii i sztucznej inteligencji jako nowy rodzaj zagrożenia bezpieczeństwa narodowego i zwiększyć finansowanie własnych badań, aby przeciwdziałać wysiłkom Chin .

BGI jest jednym z około pół tuzina głównych dostawców testów, ogólnie znanych jako nieinwazyjne testy prenatalne (NIPT), które kobiety biorą około 10 tygodni ciąży, aby wychwycić DNA z łożyska w krwiobiegu kobiety. Jej testy są sprzedawane w co najmniej 13 krajach Unii Europejskiej, w tym w Niemczech, Hiszpanii i Danii, a także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Tajlandii, Indiach i Pakistanie. Nie są sprzedawane w Stanach Zjednoczonych.

Jednak firma jest kluczowym graczem w wyścigu genomiki między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W swoim najnowszym raporcie rocznym stwierdza, że „ pracuje nad promowaniem chińskiej technologii i chińskich standardów, aby „zyskać globalne znaczenie”.

Umiejętność zrozumienia, w jaki sposób cechy fizyczne odnoszą się do genu – a tym samym ustalenie, co faktycznie robią geny.

za reuters