Rząd federalny ogłosił w poniedziałek, że planuje wkrótce ponownie pozwolić w pełni zaszczepionym turystom wjeżdżać do kraju .

Rząd ogłosił też, że 9 sierpnia znosi wymóg trzydniowego pobytu w hotelu zatwierdzonym przez rząd dla wszystkich podróżnych.

Od 9 sierpnia od godzinie 12:01 ET. — w pełni zaszczepieni obywatele USA i stali rezydenci mieszkający w tym kraju będą mogli odwiedzić Kanadę bez konieczności poddawania się kwarantannie przez dwa tygodnie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Rząd powiedział, że planuje zezwolić w pełni zaszczepionym turystom ze wszystkich innych krajów na wjazd do Kanady od 7 września.

Od 9 sierpnia dzieci poniżej 12 roku życia – które nie zostały jeszcze zatwierdzone do otrzymania szczepionki – będą zwolnione z wymogu kwarantanny po wjeździe do Kanady i mogą podróżować z rodzicami, jeśli przestrzegają innych środków zdrowia publicznego.

Dzieci te powinny jednak unikać spotkań grupowych, takich jak szkoła, obozy i przedszkola – zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

Dorośli   będą musieli przedstawić dowód (w języku angielskim lub francuskim), że otrzymali kompletną serię jednej ze szczepionek zatwierdzonych do stosowania w Kanadzie. Oznacza to dwie dawki produktów Pfizer, Moderna lub AstraZeneca lub jedną dawkę szczepionki Johnson & Johnson przynajmniej 14 dni przed przybyciem.

Wszyscy podróżni muszą skorzystać z rządowego portalu ArriveCAN, aby przesłać swoje informacje. Jeśli spełniają te kryteria, nie będą musieli poddać się kwarantannie po przybyciu do Kanady.

Podróżni nadal będą musieli uzyskać wynik testu molekularnego COVID-19 przed przybyciem do Kanady.

Jednak rząd ogłosił także, że planuje rozpocząć nowy program nadzoru na lotniskach i lądowych przejściach granicznych od 9 sierpnia. W pełni zaszczepione osoby nie będą potrzebowały testu po przybyciu, chyba że zostaną do niego losowo wybrane. „Ta strategia pozwala władzom Kanady na dalsze monitorowanie wariantów budzących obawy w Kanadzie a także skuteczności szczepionek” – czytamy w rządowym komunikacie prasowym.

Nawet jeśli uważają, że zostaną zwolnieni, wszyscy w pełni zaszczepieni podróżni nadal będą musieli mieć plan kwarantanny na wypadek, gdyby funkcjonariusz straży granicznej stwierdził, że nie spełniają niezbędnych wymagań.

Podróżni niezaszczepieni lub niedostatecznie zaszczepieni nadal będą musieli poddać się kwarantannie przez 14 dni.

Rząd ogłosił też, że 9 sierpnia znosi wymóg trzydniowego pobytu w hotelu zatwierdzonym przez rząd dla wszystkich podróżnych.

Dzisiejsze ogłoszenie jest następstwem wcześniejszego złagodzenia restrykcji dla Kanadyjczyków. Od 5 lipca w pełni zaszczepieni obywatele Kanady i stali mieszkańcy mogą pominąć wymóg 14-dniowej kwarantanny.

Biały Dom nie ogłosił jeszcze tego rodzaju przepisów dla Kanadyjczyków.

„Kontynuujemy przegląd naszych ograniczeń dotyczących podróży. Wszelkie decyzje dotyczące ponownego otwarcia podróży będą podejmowane przez naszych ekspertów w zakresie zdrowia publicznego i medycyny” – powiedziała dziś sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.

Poza zmianą zasad, która pozwoli w pełni zaszczepionym Amerykanom dostać się do Kanady, 9 sierpnia wejdzie w życie szereg innych zmian.

W ramach początkowych środków zapobiegających COVID-19 rząd ograniczył  loty międzynarodowe do zaledwie czterech lotnisk.

Od 9 sierpnia loty międzynarodowe przewożące pasażerów ponownie będą mogły lądować na następujących lotniskach: Międzynarodowy Port Lotniczy Halifax Stanfield; Międzynarodowy port lotniczy Quebec-Jean Lesage; Międzynarodowy port lotniczy Ottawa Macdonald–Cartier; międzynarodowe lotnisko Winnipeg James Armstrong Richardson; oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Edmonton.

Transport Canada ogłosił również, że przedłużył zakaz bezpośrednich komercyjnych i prywatnych lotów pasażerskich do Kanady z Indii do 21 sierpnia.