Premier Nowej Szkocji Iain Rankin zwołał wybory prowincyjne na 17 sierpnia. Zapowiedział, że kampania wyborcza będzie dotyczyć przede wszystkim odbudowy gospodarki. 38-letni Rankin stwierdził, że najważniejsze są teraz inwestycje w infrastrukturę, zielone technologie i energię odnawialną.

Rankin objął urząd premiera w lutym 2021 roku, po Stephenie McNeilu. Jego celem jest przedłużenie rządów liberałów na trzecią kadencję. Liberałowie rozpoczęli piąty rok obecnej kadencji w maju bieżącego roku. Z powodu rezygnacji kilku posłów rządzą w mniejszości. W momencie rozwiazania parlamentu mieli 24 z 51 mandatów. Konserwatyści byli reprezentowani przez 17 posłów, a NDP przez pięciu. Posłowie niezależni mieli dwa mandaty, były też dwa wakaty. Nowe wybory będą się odbywać w 55 okręgach.

Trzecia fala pandemii uderzyła w Nową Szkocję w kwietniu. Liczba nowych przypadków w okolicy Halifaksu zaczęła wtedy szybko rosnąć. Premier wprowadził wówczas lockdown i zamknął granice prowincji. Tak jak podczas dwóch pierwszych fal, mieszkańcy Nowej Szkocji okazali się bardzo zdyscyplinowani i udało się zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Rankin powiedział, że Nowa Szkocja “rozbiła trzecią falę”. Jego zdaniem można bezpiecznie przeprowadzić wybory i zapowiedział, że będzie prowadził kampanię tradycyjnie pukając do drzwi wyborców.

Prowincyjni konserwatyści od razu rozpoczęli swoją kampanię. Lider partii Tim Houston oskarżył Rankina o “błędne oceny i słabe przywództwo”. Mówiąc o problemach Nowej Szkocji zwrócił uwagę na złą sytuacje w służbie zdrowia, która trwa dłużej niż pandemia. Założenia programowe partii konserwatywnej mają być podane w bieżącym tygodniu. Houston podkreślił, że w jego partii wszyscy obecni posłowie ubiegają się o reelekcję, poza tym konserwatyści mają najbardziej różnorodny zestaw kandydatów w historii.

Lider NDP Gary Burrill przyznał, że spodziewał się rozwiązania parlamentu. Powiedział, ze jego partia skupi się na tym, co wpływa na “prawdziwe życie”. Przypomniał o planie Rankina, który chce ograniczyć wydatki budżetowe o 209 milionów dolarów. Zaznaczył, że w tym mieści się tez ograniczenie wydatków na służbę zdrowia.

Z badania opinii publicznej przeprowadzonego w maju wynikało, że mieszkańcy prowincji byli pod wrażeniem, jak nowy premier, z pomocą głównego lekarza prowincji, dra Roberta Stranga, poradził sobie z trzecią falą. Poparcie dla liberałów było znacznie wyższe niż poparcie pozostałych partii. Aż 52 proc. wyborców twierdziło, że chce głosować na liberałów. Konserwatyści mieli 24 proc. poparcia, NDP – 19 proc., a Zieloni – 5 proc.

Do tej pory we wszystkich wyborach prowincyjnych, które odbywały się w czasie pandemii (czyli od marca 2020), wygrywały partie rządzące. Tak było w Nowym Brunszwiku, Kolumbii Brytyjskiej, w Saskatchewan, na Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Jukonie.