Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie przekroczenia uprawnień przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna – poinformowało pierwsze Radio Zet.

Prezes URPL poinformował 2 sierpnia, że w poniedziałek do jego biura, “pod hasłem kontroli poselskiej”, wkroczył Grzegorz Braun (Konfederacja) razem z grupą osób. – Nie miałem takiej sytuacji do tej pory. Oczywiście kontrole poselskie się zdarzają, ale zawsze są one w pełnej kulturze, dyskusji, przede wszystkim w zrozumieniu tematu – powiedział na antenie TVN 24 Grzegorz Cessak.

– Nikt ze mną wcześniej nie uzgadniał tej kontroli. Wtargnięto do mojego gabinetu na siłę. To źle, że takie sytuacje są podsycane przez parlamentarzystów, bo to jest kwestia dyskusji na temat tego, jak są przeprowadzane badania kliniczne – dodał szef URPL.

Po tym incydencie prezes URPL potwierdził, że składa zawiadomienie do prokuratury. Urząd będzie dodatkowo chroniony przez policję.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Jak mówił, grupa osób, która zjawiła się w jego biurze oczekiwała wglądu do badań klinicznych szczepionek w populacji dzieci poniżej 12. roku życia. 

W poniedziałek (2.08.2021) poseł Konfederacji, Grzegorz Braun, przeprowadził interwencję poselską w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Interwencja dotyczyła pozwolenia wydanego przez prezesa Grzegorza Cessaka na prowadzenie badania klinicznego szczepionki Pfizer na dzieciach poniżej 12 roku życia. Braun domagał się okazania dokumentów, na podstawie których zostało wydane to pozwolenie.

Posłowi Konfederacji towarzyszyła doktor Katarzyna Ratkowska oraz relacjonujący interwencję Jan Pospieszalski i Marcin Rola. Dołączył też mec. Stefan Saczkowski. Prezes Cessak opuścił urząd w trakcie interwencji, a urzędnicy dowodzili, że nie mogą okazać dokumentów bez zgody firmy Pfizer. Jedyne, co przekazano, to kilka stron w języku angielskim, chociaż zgodnie z prawem dokumentacja urzędowa powinna zostać przetłumaczona na polski. Poseł Braun otrzymał też pismo, z którego wynika, że urząd wyśle zapytanie do Pfizera o to, czy może okazać żądana dokumentację.

Źródło informacji: wRealu24, Radio Zet