Witam po raz pierwszy do Was!

        Dużo czytam wszędzie online, ale nie wszystko na  Goniec czytam. Zastanawiam się czy Pan, panie Kumor pisał kiedyś o tym co pokazuje kopia (zdjecie Copyright © ) mojego tekstu do znajomych. Pewnie nie! Dużo jest dobrych rzeczy do pisania. W Indiach np. wzrasta ilość chrześcijan, a to za sprawą robionych tam w przeszłości i teraz seminariów oraz chrzcie  w Duchu Świętym. Już Niemen nawet śpiewał kiedyś “Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”.

        Proszę troche pisać tak, aby nie wyglądało to tak że to wszystko się dosłownie rozpada. Naprawdę “ludzi dobrej woli jest więcej”!

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        Pana teksty są pozbawione pewnej formy optymizmu.

Serdecznie pozdrawiam,

Marek <><

Od redakcji: Szanowny Panie postaram się pisać jeszcze bardziej optymistycznie.

•••

Nekrolog Wojbora Woyczyńskiego

        Dnia 14 sierpnia 2021 zmarł w Cleveland, Ohio, USA  mój kuzyn, słynny matematyk, Prof. Dr. Wojbor Woyczynski.

        Wojbor urodził się w Częstochowie, w czasie wojny 24 października 1943 roku. Jego matką była moja ciotka Otylia Borkiewicz, urodzona w Częstochowie, a ojcem był Eugeniusz Woyczyński urodzony i wykształcony  jako inżynier-mechanik na Politechnice  w Warszawie. Natomiast jego matka była magistrem matematyki także wykształconą na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie wojny mieszkanie Woyczyńskich w Częstochowie było spalone przez uciekających Niemców 17 stycznia 1945 roku. Po wojnie  rodzina Woyczyńskich przeniosła się do Wrocławia, gdzie ojciec Wojbora przejął poniemiecką fabryczkę, odlewnię dzwonów kościelnych. Wkrótce władze komunistyczne aresztowały ojca Wojbora i zmusiły go do oddania odlewni dzwonów pod zarząd państwowy.

        We Wrocławiu Wojbor skończył szkołę średnią, a także Politechnikę Wrocławską, gdzie specjalizował się w elektromechanice uzyskując w roku 1966 stopień Magistra Inżyniera. Niemniej jego pasja była matematyka i jako wolny słuchacz równolegle uczęszczał na wykłady słynnych matematyków w tym Hugo Steinhausa, na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał stopień doktorski w matematyce w roku 1968. Od tego momentu Wojbor publikował wiele publikacji które cieszyły się zainteresowaniem wielu matematyków w Europie i Ameryce, którzy zapraszali go na wykłady na uniwersytetach rosyjskich, amerykańskich i francuskich. W roku 1982 Wojbor Woyczyński dostał ofertę z Uniwersytetu Case Western Reserve w Cleveland, Ohio jako dziekana Wydziału Statystyki i Mechaniki, którą zaakceptował. Wojbor pracował na tymże uniwersytecie prawie do dnia swojej śmierci. W czasie jego kariery matematycznej opublikował 17 książek z dziedziny metamatematyki i statystyki a ostatnia, 18- ta książka ukaże się już po jego śmierci na jesieni 2021. Wojbor był nie tylko moim kuzynem ale także przyjacielem w którym utrzymywałem blisko kontakt od jego dzieciństwa do jego śmierci. Będzie mi jego brakować.

Jan Czekajewski, urodzony w Częstochowie, zamieszkały w Columbus, Ohio