Sąd najwyższy Ontario zatwierdził pozew zbiorowy przeciwko 14 firmom ubezpieczeniowym, które odrzuciły wnioski o odszkodowania z powodu przerwania działalności biznesowej w związku z COVID-19.

Pozew przygotowała grupa małych przedsiębiorców, w której znaleźli się właściciele sklepu z garniturami, baru serwującego koktajle owocowe i warzywne oraz studia tańca. Przedsiębiorcy skarżą się, że stracili miliardy dolarów zysków po tym, jak musieli zamknąć swoje lokale z powodu pandemii. W dokumentach złożonych do sądu podkreślają, że ubezpieczyciele odmawiali wypłat odszkodowań. Nierzadko odmowę uzasadniano tym, że wypłata odszkodowania może nastąpić w przypadku fizycznej straty lub uszkodzenia własności, a pojawienie się wirusa na terenie przedsiębiorstwa lub rządowy nakaz ograniczenia działalności nie podchodzą pod te kategorie.

Pozew, o którym mowa, został zatwierdzony do dalszego procedowania 20 sierpnia przez sędziego Edwarda Belobabę. Dotyczy grupy ubezpieczycieli, w tym współpracowników Co-operators General Insurance Company oraz Intact Insurance. W zeszłym miesiącu zielone światło dostały jeszcze inne pozwy przeciwko firmie Aviva. Ten pozew zapoczątkowały firma produkująca okna, oddział Royal Canadian Legion i dentysta. Proces przeciwko Avivie został wydzielony, ponieważ ta firma oferuje szersze ubezpieczenie na wypadek pandemii niż pozostałych 14 pozwanych firm. Zgodnie z dokumentami złożonymi w sądzie, Aviva miała w swojej ofercie pokrycie strat spowodowanych ograniczeniem dostępu do własności z powodu nakazów rządowych związanych z epidemią choroby zakaźnej. Aviva twierdzi jednak, że polisa nie obejmuje nakazów zamknięcia wydawanych na obszar całej prowincji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU