W Kanadzie, gdzie – jak wiadomo mamy trzy miesiące lata oraz zimę – nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie przygotowań do tej ostatniej  a zima w tym roku może być sroższa niż zazwyczaj z powodu zjawiska pogodowego zwanego La Niña.

Światowa Organizacja Meteorologiczna prognozuje , że istnieje 40% szansa, że La Niña się pojawi. Zjawisko to polega na znacznym ochłodzeniu temperatury powierzchni wody na Oceanie Spokojnym, co może wpływać na pogodę na całym świecie.

Według The Weather Network , aktywna La Niña może oznaczać chłodniejszą zimę w zachodniej Kanadzie, co może rozciągać się na Ontario, wraz z wilgotniejszymi warunkami na Zachodnim Wybrzeżu i w pobliżu Wielkich Jezior.

Mogłaby również pomóc w tworzeniu sztormów tropikalnych na Oceanie Atlantyckim, z możliwością wystąpienia większej liczby poważnych huraganów o sile kategorii trzeciej lub wyższej.

Prognozy w Kanadzie mówią o mroźnej zimie z wczesnym początkiem sezonu w niektórych prowincjach i pierwszymi opadami śniegu, które mogą nadejść szybciej, niż można by się spodziewać.
Prognoza jesienna przewiduje wczesne przymrozki i znaczne opady deszczu w niektórych zachodnich prowincjach The Weather Network opublikowało swoją prognozę 14 września, a jeśli chodzi o zachód, wszystko jest możliwe od „poważnych opadów deszczu” do „wczesnego mrozu”.