22 września startują ontaryjskie certyfikaty covidowe. O czym warto przy tej okazji pamiętać?

Dowód szczepienia będzie potrzebny, by uzyskać dostęp do sklepów i punktów usługowych uznawanych za “niekonieczne”.

Certyfikat szczepienia jest wystawiany osobom, które przyjęły obie dawki zatwierdzonej szczepionki przeciwko COVID-19. Prowincja zdecydowała się na wdrożenie systemu dwustopniowego, przy czym w pierwszej fazie, zaczynającej się właśnie 22 września, mieszkańcy Ontario będą posługiwać się wydrukowanymi certyfikatami. Dowód szczepienia będzie można pobrać ze strony rządowej – do wydrukowania lub zapisania w formacie PDF i używania na urządzeniu mobilnym. Przed wejściem do miejsc objętych wymogiem okazania certyfikatu, dokument będzie sprawdzany wizualnie wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W drugiej fazie, która rozpocznie się 22 października, prowincja wdroży system kodów QR wraz z aplikacją przeznaczoną do weryfikacji danych. Wtedy też o wystawienie certyfikatu trzeba będzie zawnioskować przez specjalną stronę internetową lub infolinię.

Certyfikat szczepienia będzie potrzebny do wstępu do większości miejsc, których odwiedzanie jest uznawane za niekonieczne. Wszelkie inne środki bezpieczeństwa, takie jak maseczki czy badania przesiewowe, wciąż mają obowiązywać.

Przykładowe miejsca, w których wymagane będą certyfikaty, to: restauracje i bary (poza ogródkami na dworze), kluby nocne (w tym przestrzenie na zewnątrz), sale bankietowe, centra konferencyjne itp., obiekty sportowe i fitness, sale gimnastyczne, przestrzenie rekreacyjne (poza sportem rekreacyjnym młodzieży), przestrzenie zamknięte w parkach wodnych, pomieszczenia zamknięte używane w celu produkcji telewizyjnej i filmowej (np. programy z udziałem publiczności), kasyna, sale bingo, sale koncertowe, festiwale muzyczne, teatry, kina, kluby ze striptizem, łaźnie, obiekty wyścigowe.

Rząd zapewnia, że osoby niezaszczepione zawsze będą miały dostęp do niezbędnej opieki medycznej, do sklepów spożywczych, aptek i innych towarów i usług pierwszej potrzeby. Jednocześnie przypomina, że negatywny wynik testu na COVID-19 lub przebyte zakażenie koronawirusem nie zastąpią certyfikatu szczepiennego.

Jeśli chodzi o zwolnienia ze szczepień, to wymieniane są dwa przypadki: reakcja alergiczna na składnik szczepionki potwierdzona przez alergologa lub immunologa albo wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego po pierwszej dawce. W takim wypadku potrzebne będzie zaświadczenie od lekarza. Osoba zwolniona będzie musiała okazywać też dowód tożsamości.

Certyfikaty szczepionkowe nie dotyczą dzieci poniżej 12 roku życia.