72-letni Gary Springman z London, Ont., mówi, że stara się wydawać na jedzenie 100 dolarów miesięcznie, ale często ta kwota okazuje się niewystarczająca. Mężczyzna żyje poniżej granicy ubóstwa, połowę dochodu pochłania czynsz. Mieszka sam. Choruje na skoliozę i chodzi z chodzikiem. Chciałby mieć wystarczająco pieniędzy, by zatrudnić kogoś do sprzątania mieszkania, bo czynność ta sprawia mu szczególną trudność. Uważa jednak, że żaden z liderów partii federalnych nie myśli o takich ludziach jak on.

Podobne odczucia ma 69-letnia Diane Sitt z Kitchener, Ont., mówi, że oszczędza jak tylko może, a w sklepach spożywczych kieruje się do półek z produktami, których data ważności już minęła lub zaraz minie.

W czasie pandemii szczególną uwagę zwracano na seniorów mieszkających w domach opieki, ale takie osoby jak Springman i Sitt spędzają jesień życia w swoich domach. Mają niski dochód i są w wieku poniżej 75 lat. Partie polityczne w czasie kampanii nie miały im za wiele do zaoferowania. Organizacje broniące seniorów zauważają, że obietnice kredytów podatkowych i wypłat pieniężnych nie zapewniają odpowiedniego wsparcia osobom starszym, które nie mieszkają w domach opieki.

Laura Tamblyn Watts, przewodnicząca CanAge, mówi, że żadna partia nie traktowała poważnie problemu starzejącej się populacji. Pojawiły się jakieś cząstkowe rozwiązania, ale brak szerokiego podejścia do sprawy. Pat Armstrong, emerytowana profesor socjologii z York University w Toronto, szczególnie zwraca uwagę na takie problemy jak wsparcie opieki domowej i osób z demencją.

Cztery główne partie składają obietnice pod kątem seniorów. Liberałowie chcą podnosić Old Age Security o 10 proc. osobom powyżej 75 roku życia oraz na stałe podwyższyć Guaranteed Income Supplement o 500 dol. w przypadku osób samotnych lub o 750 dol. w przypadku par seniorów powyżej 65 lat.

Konserwatyści w ramach Canada Seniors Care Benefit chcą wypłacać 200 dol. miesięcznie gospodarstwom domowym, które opiekują się w domu starszymi rodzicami powyżej 70 roku życia. Dokładają też Medical Expense Tax Credit na opiekę domową.

NDP mówi o podwyżce Guaranteed Income Supplement, poprawie Canada Pension Plan i tworzeniu bliżej nieokreślonej narodowej strategii dla seniorów. Zieloni też mówią o strategii, która skupiałaby się na problemach demencji, nadużyć względem osób starszych i ochronie emerytur. GIS według Zielonych ma wyciągać seniorów z biedy.

Armstrong podsumowuje, że obietnice partyjne dotyczą tylko wybranych grup seniorów. Dla tych poniżej 75 roku życia programów będzie naprawdę niewiele. A z odpisów podatkowych najczęściej i tak korzystają bogaci. Przykładowo żeby skorzystać ze zwrotu na przystosowanie domu na potrzeby seniora trzeba najpierw ten dom mieć. Watts dodaje z kolei, że 95 proc. Kanadyjczyków w ogóle nie będzie korzystać z systemu opieki długoterminowej – zestarzeje się w domu polegając na emeryturze.