Kim są nasi przyjaciele, pyta premier prowincji Doug Ford.

Tymczasem główna lekarz kanady zaleca by wszyscy wychodząc z domu nosili maski na twarz, które mają pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie  wirusa prze osoby bez objawów. Mogą to być maski domowej roboty.

 

Do następnego poniedziałku pracownicy pierwszej linii opieki zdrowotnej w Ontario mogą nie mieć środków ochrony osobistej wymaganych do ochrony przed nowym koronawirusem.

Premier Ontario Doug Ford powiedział CityNews, że w prowincji zabraknie niezbędnego sprzętu ochronnego w tydzień po tym, jak USA zatrzymały masową wysyłkę masek.

Przesyłka zatrzymana na żądanie prezydenta Donalda Trumpa zawierała trzy miliony masek N-95.

„Zbliżamy się do kryzysu”, powiedział Ford. „Mamy prawdziwy problem z naszymi amerykańskimi kolegami”.

Ford dodał, że nie wie, czy prowincja będzie mogła zdobyć nowe maski, zanim skończy się obecny zapas, ale powiedziała, że ​​prowincja bada kilka innych opcji, w tym pomoc z Azji.
Firma Woodbridge rozpocznie także w przyszłym tygodniu produkcję do miliona masek .

Ford otwarcie skrytykował dążenia Trumpa do zatrzymania przesyłek, nazywając je „niedopuszczalnymi” i zapewniając że Ontario zwiększy produkcję własnej odzieży ochronnej.

„Kiedy usiądziesz i pomyślisz o  wojnach, przez które przeszliśmy, kiedy staliśmy ramię w ramię wobec tych samych wrogów, a teraz mamy wroga i jesteśmy w stanie wojny, a oni chcą odciąć się od najbliższego sojusznikana świecie? – mówił Ford