Anti-Defamation League ponawia swoje apele do Fox News o zwolnienie Tuckera Carlsona po tym, jak telewizyjny celebryta w czasie największej oglądalności wydawał się podzielać  teorię „wielkiej podmiany” rasy białej, uznawanej za rasistowską.

ADL twierdzi, że, Carlson „otwarcie przejmuje argumenty białych nacjonalistów”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

 

Gospodarz programu Fox News miał wedle ADL, wielokrotnie wzniecać strach przed demokratami za sprowadzania nie-białych imigrantów w celu „zastąpienia” amerykańskiego (czyli zdaniem krytykujących “białego”) elektoratu. W środę wieczorem Tucker stwierdził, że administracja Bidena celowo próbuje „zmienić skład rasowy kraju” poprzez imigrację.

„W kategoriach politycznych ta polityka nazywa się „wielką podmianą” ; zastąpieniem starych Amerykanów bardziej posłusznymi ludźmi z odległych krajów” – stwierdził Carlson. „a  jeśli odważysz się powiedzieć, że to się dzieje, będą na ciebie histerycznie krzyczeć” – dodał.

Tak zwana teoria „wielkiego podmiany” zakłada, że między liberałami i bogatymi elitami istnieje spisek aby demograficznie i kulturowo zastąpić białą populację  krajów o europejskich korzeniach  imigrantami pochodzenia pozaeuropejskiego.

Zdaniem  krytyków teoria ta służyła jako motyw przypadków masowych strzelanin i mordów w USA.

ADL ostrzega jednak, że “pomimo swoich jawnie rasistowskich i antysemickich korzeni, ta spiskowa teoria – w dużej mierze dzięki poparciu jej przez Carlsona – stała się bardziej obecnie akceptowalna w Partii Republikańskiej , a wielu prawodawców i urzędników GOP otwarcie na nią się powołuje” .

W czwartek, w odpowiedzi na najnowszy segment Carlsona, dyrektor generalny ADL Jonathan Greenblatt ponowił apel do Fox News, aby sieć pozbyła się swej najbardziej dochodowej gwiazdy.

„Wykorzystywanie przez Tuckera Carlsona, gospodarza jednego z najczęściej oglądanych programów informacyjnych w kraju,   platformy Fox News jako megafonu do rozpowszechniania toksycznej, antysemickiej i ksenofobicznej „teorii wielkiego zastąpienia” jest odrażającym i niebezpiecznym nadużyciem jego platformy. ” – pisze Greenblatt

O wyrzucenie Tuckera Carlsona apelują również organizacje islamskie„Tucker Carlson po raz kolejny udowodnił, że jego program stanowi poważne zagrożenie dla naszego społeczeństwa” – uważa Edward Ahmed Mitchell, zastępca dyrektora krajowego Rada ds. Stosunków Amerykańskich z Islamem. „Fox News powinien zwolnić pana Carlsona i każdego innego gospodarza programu, który promuje te rasistowskie, niebezpieczne teorie spiskowe”.