Według Komisji Praw Człowieka w Ontario obowiązujący w prowincji wymóg okazywania paszportów szczepionkowych w celu uzyskania niektórych usług oraz możliwości uczestniczenia zbiorowych imprezach nie narusza praw człowieka.

Według  raportu opublikowanego przez Ontario Human Rights Commission w środę (22 września), nowe przepisy prowincji   nie stanowią naruszenia Human Rights Code.

„OHRC stoi na stanowisku, że nakazywanie i wymaganie dowodu szczepienia w celu ochrony osób w pracy lub podczas korzystania z usług jest ogólnie dozwolone na mocy Kodeksu Praw Człowieka (Kodeks), o ile wdrożone są zabezpieczenia, aby upewnić się, że osoby, które nie są w stanie być zaszczepione z powodów związanych z Kodeksem są rozsądnie potraktowane” – czytamy w oświadczeniu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W ramach nowego ustawodawstwa Ontario zwolnione są jedynie te osoby, które nie kwalifikują się jeszcze do szczepienia, w tym osoby poniżej 12 roku życia oraz osoby ze schorzeniami, które uniemożliwiają im zaszczepienie. Ponadto OHRC twierdzi również, że firmy i pracodawcy, którzy odmawiają równego dostępu do zatrudnienia lub usług osobom, które nie zostały zaszczepione, nie naruszają Kodeksu .

OHRC zastrzega jednak, że takie zasady powinny być stosowane tylko przez jak najkrótszy czas i tylko podczas pandemii.