Mieszkańcy Montrealu pójdą do urn 6 i 7 listopada, by zdecydować, kto będzie ich burmistrzem. Obecna burmistrz, Valérie Plante, ubiega się o reelekcję. Jej głównym przeciwnikiem jest były burmistrz Denis Coderre.

Odbudowa po pandemii, mieszkalnictwo, przestępczość, ochrona Mount Royal, ścieżki rowerowe i podkreślenie różnorodności w mieście będą głównymi tematami kampanii.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sposób zarządzania miastem w czasie pandemii może przysporzyć Plante zwolenników i zwiększyć jej szanse na druga kadencję, mówi Danielle Pilette, profesor zajmująca się zarządzaniem lokalnym na Université du Québec à Montréal. Przypomina, że w marcu 2020 roku Plante wzięła sprawy w swoje ręce i poleciła osobom przylatującym z zagranicy na lotnisko Pierre Elliott Trudeau poddawanie się 14-dniowej auto-kwarantannie.

Z drugiej strony mieszkańcy miasta mogą mieć dosyć pandemii i to może się odbić na obecnej burmistrz. Z kolei Coderre może się kojarzyć ze “starymi dobrymi czasami” i będzie grał na uczuciach i sentymentach.

Według ostatniego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Léger różnica poparcie między Plante a Coderre’em zaczyna się zacierać. W maju Coderre wyprzedzał Plante o 10 punktów procentowych. Teraz wskazuje na niego 37 proc. ankietowanych, a na obecną burmistrz – 36 proc. Lider Movement Montreal, Balarama Holness, ma 8 proc., a Marc-Antoine Desjardins z Ralliement pour Montréal – 5 proc.

Plante cieszy się dużą popularnością w centrum miasta oraz w grupie wyborców poniżej 35 roku życia. Coderre ma poparcie na wschodnim i zachodnim krańcu miasta i wśród starszych wyborców.

Pytani o najważniejsze sprawy dla miasta, ankietowani wymieniali mieszkalnictwo (55 proc.), działania policyjne i kontrolę broni (33 proc.) oraz odbudowę gospodarczą centrum i ulic handlowych (27 proc.).

W kwestii mieszkalnictwa Plante obiecuje 60 000 przystępnych mieszkań przez 10 lat – lokali do wynajęcia i kondominiów. Miasto ma zainwestować 800 milionów dolarów w nabycie ziemi. Coderre uważa, że Plante nie wywiąże się z obietnicy i dodaje, że stawia na sektor prywatny.

Jeśli chodzi o utrzymanie widoków z Mount Royal, to Coderre zaproponował zniesienie 29-letniego przepisu dotyczącego zagospodarowania przestrzennego tego rejonu, który zakazuje budowy wieżowców wyższych niż krzyż stojący na górze. Potem Coderre wycofał się z tego zamiaru, ale nie wyjaśnił swojego stanowiska.

Plante jest za ograniczeniem przestrzeni dla samochodów, mówi o zwężaniu ulic i ścieżkach rowerowych, co może nie być popularne wśród niektórych grup. Takie propozycje trafiają z kolei do osób młodych, zwłaszcza z dziećmi. Coderre trzyma z kierowcami.