Kanadyjczycy Michael Kovrig i Michael Spavor wylądowali w Calgary krótko przed godziną 8 rano ET na pokładzie samolotu Challenger Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych. Premier Justin Trudeau i minister spraw zagranicznych Marc Garneau byli na lotnisku, aby powitać dwóch mężczyzn, którzy przylecieli z Chin wraz z ambasadorem Dominikiem Bartonem.

Trudeau ogłosił w piątek wieczorem, że obaj są poza chińską przestrzenią powietrzną, zaledwie kilka godzin po odrzuceniu sprawy ekstradycyjnej przeciwko dyrektorowi Huawei Meng Wanzhou.

„Ci dwaj mężczyźni przeszli przez niewiarygodnie trudną próbę” – powiedział Trudeau w piątek. „Przez ostatnie 1000 dni wykazali się siłą, wytrwałością, odpornością”.

Kovrig, dyplomata, i Spavor, przedsiębiorca, który pracował w Korei Północnej i Chinach, zostali po raz pierwszy zatrzymani w grudniu 2018 r. – tuż po tym, jak Meng został aresztowany w Kanadzie w imieniu władz USA. Ich zatrzymanie jest powszechnie uważane za akcję odwetową w odpowiedzi na aresztowanie dyrektora Huawei.

Chińskie władze konsekwentnie zaprzeczały jednak jakoby sprawy były ze sobą powiązane. W sobotnim oświadczeniu chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że zarzuty wobec Meng zostały „sfabrykowane”.

Przemawiając wcześniej przed budynkiem sądu w Vancouver po umorzeniu jej sprawy o ekstradycję, Meng podziękowała sądowi i rządowi kanadyjskiemu za „podtrzymywanie rządów prawa”. „Jestem również wdzięczna kanadyjskiemu społeczeństwu i przyjaciołom z mediów za waszą tolerancję. Przepraszam za spowodowane niedogodności” – powiedziała.

Zdaniem komentatorów zwolnienia w Chinach i Kanadzie przypominają  wymiany szpiegów i dysydentów z czasów zimnej wojny.
Trudeau powiedział, że powrót tak “dwóch Michaelów” był dla rządu priorytetem polityki zagranicznej.  Ale premier odrzucił w piątek pytania o to, jak powrót dwóch mężczyzn wpłynie na stosunki Kanady z Chinami. „Przesłanie dla Chin jest proste: nie mamy problemu z tym, że jesteście supermocarstwem. Ale tak długo, jak przestrzegacie traktatów międzynarodowych, zobowiązań międzynarodowych i nie angażujecie się w taktykę zastraszania” – powiedział Trudeau