Ontario zapewnia obecnie pokrycie terapii Trikafta, najnowszej i najskuteczniejszej dostępnej opcji leczenia mukowiscydozy.

„Nasz rząd podjął pilne działania, aby zapewnić wszystkim pacjentom z mukowiscydozą szybszy dostęp do skutecznych i zmieniających życie terapii, których potrzebują” – powiedziała Christine Elliott, wicepremier i minister zdrowia.

Oprócz leków Orkambi i Kalydeco, pierwszych leków z tej klasy stosowanych w leczeniu mukowiscydozy i obecnie finansowanych w ramach programu Ontario Drug Benefit (ODB), Ontario zapewnia obecnie również ubezpieczenie Trikafta, dając pacjentom dostęp do większej liczby opcji leczenia.  Pacjenci z prowincji Ontario w wieku 12 lat i starsi, którzy nie spełniają kryteriów czynności płuc, mogą współpracować ze swoim klinicystą, aby ubiegać się o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Wyjątkowego Dostępu (EAP) w indywidualnych przypadkach.

Lek został zatwierdzony przez Health Canada w czerwcu 2021 r.

„Trikafta jest największą pojedynczą innowacją w historii mukowiscydozy i może zmienić życie tysięcy Kanadyjczyków” – uważa Kelly Grover, prezes i dyrektor generalny  Cystic Fibrosis Canada.

Mukowiscydoza jest rzadką i postępującą chorobą genetyczną, która powoduje gromadzenie się gęstego śluzu w płucach, przewodzie pokarmowym i innych częściach ciała. Powoduje uporczywe infekcje płuc i prowadzi do utraty funkcji płuc.
Szacuje się, że jedno na 3600 dzieci urodzonych w Kanadzie ma mukowiscydozę. Obecnie nie ma lekarstwa na mukowiscydozę.
Szacuje się, że 1500 mieszkańców Ontario ma mukowiscydozę.
W cenie katalogowej Trikafta kosztuje około 300 000 dol. na pacjenta rocznie.