Około dwóch milionów osób, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zostało  w Austrii poddanych lockdownowi, ponieważ kraj stoi w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków.

Osoby nieszczepione będą mogły opuścić dom tylko z kilku powodów, takich jak praca lub zakup żywności.

Około 65% ludności Austrii jest w pełni zaszczepionych – jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Tymczasem siedmiodniowy wskaźnik infekcji wynosi ponad 800 przypadków na 100 000 osób, co jest jednym z najwyższych w regionie.

Ogólnie rzecz biorąc, Europa ponownie stała się obszarem najbardziej dotkniętym pandemią, a kilka krajów wprowadza ograniczenia i ostrzega przed wzrostem liczby przypadków

Jednak Wielka Brytania, która ma jeden z najwyższych wskaźników infekcji Covid, (oraz wyszczepiania – red) nie wprowadziła jeszcze ograniczeń, mimo że tamtejsi eksperci służby zdrowia wzywają do przywrócenia   takich zasad jak obowiązkowe zakrywanie twarzy w zatłoczonych i zamkniętych przestrzeniach.

Środki wprowadzone w Austrii w poniedziałek,  będą początkowo obowiązywać przez 10 dni. Zwolnione będą dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby, które niedawno wyzdrowiały z covid

W ciągu weekendu tysiące osób protestowało w Wiedniu, machając transparentami z napisem: „Nasze ciała, nasza wolność decydowania”.

Osoby  niezaszczepione nie mogły już odwiedzać restauracji, fryzjerów i kin, ale teraz oczekuje się, że zostaną w domu.

Policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole w miejscach publicznych w celu ustalenia stanu szczepień osób i nakładać grzywny na osoby przyłapane na łamaniu zasad.

Austriackie ministerstwo zdrowia twierdzi, że każdy, kto naruszy blokadę dla nieszczepionych, może zostać ukarany grzywną w wysokości 500 euro  podczas gdy kara w wysokości 1450 euro może zostać nałożona za odmowę okazania statusu szczepień.

W sąsiednich Niemczech, gdzie minister zdrowia Jens Spahn ostrzegł przed pandemią nieszczepionych, rząd federalny i przywódcy landów mają spotkać się jeszcze w tym tygodniu, aby omówić możliwe nowe ograniczenia.

67,3% wskaźnik szczepień w Niemczech jest wyższy niż w Austrii, ale niewiele.

W Holandii w odpowiedzi na gwałtowny wzrost infekcji wprowadzono środki „lockdown-lite”, aby ograniczyć kontakty społeczne.

Środki obejmują wczesne zamykanie restauracji i sklepów oraz zakaz uczestnictwa widzów w wydarzeniach sportowych.

Około 84% dorosłych Holendrów zostało w pełni zaszczepionych. Większość pacjentów w holenderskich szpitalach nie została zaszczepiona.

Wskaźniki szczepień są znacznie niższe w niektórych krajach Europy Wschodniej.

Łotwa, gdzie 59% populacji jest w pełni zaszczepionych, ponownie nałożyła w zeszłym miesiącu blokadę i zabroniła prawodawcom, którzy odmówili szczepienia, głosowania nad ustawami i brania udziału w debatach do połowy przyszłego roku.

Według Our World In Data w Rosji tylko około 35% populacji zostało w pełni zaszczepionych. Pod koniec października Moskwa zamknęła sklepy, restauracje i szkoły w częściowym zamknięciu, a robotnikom przyznano dziewięć dni płatnego urlopu na zapobieganie infekcjom.

Niektóre inne kraje również wprowadzają środki mające zastosowanie tylko do osób nieszczepionych. W Australii stan Queensland od 17 grudnia zabroni niezaszczepionym osobom wstępu do restauracji, pubów i imprez sportowych.

A Singapur ogłosił, że od grudnia, ci, którzy nie zostaną zaszczepieni z wyboru, będą musieli płacić za własne rachunki medyczne