Canada Post zwiększa liczbę pracowników i pojazdów, spodziewając się zwiększonej liczby przesyłek do dostarczenia przed świętami. Rzecznik prasowy poczty przypomniał, że w ubiegłym roku w czasie dwóch tygodni kończących się w Wigilię, poczta dostarczyła prawie 20 milionów paczek. Rekordowa liczba 2,4 miliona trafiła do odbiorców 21 grudnia.

Pytanie, czy w tym roku Kanadyjczycy powinni się obawiać, czy ich prezenty dotrą na święta.

David Soberman, profesor marketingu w Rotman School of Management na University of Toronto, zauważa, że takie firmy jak Canada Post znajdują się na samym końcu łańcucha dostaw. Najwięcej problemów pojawia się na etapie handlowym. Dostawcy nie mogą zrobić praktycznie nic poza zwiększeniem mocy przerobowych. Ważne są jednak decyzje i czynności klienta, który powinien dokładnie sprawdzić przewidywaną datę poręczenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że popularne towary, np. niektóre zabawki, gry planszowe czy elektronika, mogą być trudno dostępne. Najlepiej jest zrobić zakupy najszybciej jak się da in a wszelki wypadek mieć przygotowane awaryjne pomysły na prezenty.

Podobnie radzi Canada Post – by klienci dokładnie sprawdzili dostępność towarów. Poczta opublikowała kalendarz dostaw dla świątecznych kartek i paczek. Daty zależą od tego, co się wysyła i dokąd. Zwykłe paczki regularną pocztą powinny być wysłane na kanadyjskie adresy nie później niż 9 grudnia. W przypadku paczek priorytetowych termin wysyłki to 21 grudnia. Dla kartek pocztowych wysyłanych w kraju – 17 grudnia.

Canada Post zatrudni 4200 dodatkowych pracowników sezonowych i doda 1400 samochodów dostawczych. Ponadto ostatnio zostały zwiększone moce przerobowe sortowni w Vancouver, Calgary, Reginie, Kitchener, Montrealu i Moncton. Poczta zamierza też uruchomić tymczasowe punkty odbioru przesyłek.

UPS nie wypowiada się na temat terminów. Przypomina tylko, że od 2017 roku ma 49 nowych samolotów, poza tym zwiększył przepustowość automatycznych magazynów. Deklaruje, że jest w stanie przeprocesować około 130 000 paczek na godzinę więcej niż w zeszłym roku.

Rzecznik prasowy FedEx mówi, że firma spodziewa się, że w tym roku dostarczy o 10 proc. więcej przesyłek niż w ubiegłym. Podkreśla, że FedEx przygotowuje się na sezon świąteczny już od kilku miesięcy. Czas dostawy dla FedEx Express jest wciąż krótszy niż dwa dni, a w przypadku FedEx Ground – krótszy niż dwa i pół dnia. Od czerwca 2020 roku FedEx Express Canada zwiększył liczbę zatrudnianych pracowników z 7100 do ponad 13 200. Na głównych rynkach kraju ma do dyspozycji sortownie o powierzchni 300 000 stóp kwadratowych.